• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Tonga Ülke Bilgisi, Tonga Krallığı’nı önce keşfet ! ! !

ÜLKE KÜNYESİ

AdıTonga Krallığı
BaşkentNuku'alofa
KralVI. Tupou
BaşbakanPohiva Tuʻiʻonetoa
Resmi DillerTongaca
Yönetim ŞekliMonarşi
Yüzölçümü747 Km²
Nüfus103.197 (2018)
Para BirimiPa'anga (TOP)
Zaman DilimiUTC+13
Telefon Kodu+676
İnternet.to

Tonga ülke bilgisi, Tonga gezi rehberi ve Tonga vize işlemleri

Tonga ülke bilgisi; Tonga Krallığı, (Tongaca: Puleʻanga Fakatuʻi ʻo Tonga, İngilizce: Kingdom of Tonga) Pasifik Okyanusu'nun güneyinde bulunan bir ada devletidir. Ada Krallığı'na 169 ada ve mercan adası bağlıdır. Bu adalardan sadece 36 tanesinde nüfus vardır. Tonga Krallığı, Okyanusya da bulunan tüm ada ülkelerin aksine hiçbir zaman Avrupalılar tarafından kolonileştirilmemiştir. Ada 1970 yılına kadar dışişleri ve askeri anlamda Birleşik Krallık a, içişlerinde bağımsız bir ülke iken, bu tarihte tam bağımsızlığını kazanmıştır. Tonga, aynı zamanda İngiliz Milletler Topluluğunun bir üyesidir.

Ülkenin ismi daha önceleri batı ülkelerinde Dost Adalar olarak adlandırılmaktaydı. James Cook 1773 yılında bu adaya gerçekleştirdiği ilk ziyaretinden sonra burada gördüğü dostane yaklaşım nedeniyle bu adaya bu ismi vermiştir. Tonga ismi yerel dil olan Tongaca'da güney kelimesini ifade etmektedir. Ülkenin kara sınırı bulunmamakta olup, sahip olduğu adaların toplam sahil uzunluğu 419 km'dir. Tonga, Okyanusya kıtasının orta ölçekli ülkelerinden biri konumundadır. Tonga toplamda 747 km² bir yüzölçümüne sahiptir. Tonga takımadaları Fiji'nin doğusunda, Samoa'nın güneyinde ve Yeni Zelanda'nın ise kuzeyinde yer almaktadır.

2014 yılı sonuna kadar 176 adaya sahip olan ülke, 2014 sonu ile 2015 yılı başında bölgede yaşanan volkanik hareketler sonucu Hunga Tonga ile Hunga Ha´apai adaları arasında yeni bir karasal alan oluşması ile 177. adaya sahip olmuştur. Ada Ocak 2015 itibarıyla 2 km'lik bir uzunluğa, 1 km'lik genişliğe ve 100 m'lik yüksekliğe sahip olmuştur. Ülkenin en yüksek noktasını 1.000 m'lik bir yüksekliğe sahip olan ve Kao adasında bulunan yükseklik oluşturmaktadır. Buradaki yükseklik 1.009 m ile 1.046 m arasında gösterilmektedir.

Tonga sahip olduğu birçok volkanik adası ile birlikte Pasifik ateş çemberi içerisinde yer almaktadır. Tonga'nın doğusunda 10.882 m'lik bir derinliğe sahip olan Tonga Çukuru yer almaktadır. Burada Pasifik levhası her yıl batı yönünde 15 cm ile 24 cm arasında Avustralya levhası'nın altına girerek yitim zonu oluşturmaktadır. Bu bölgede ortalama su derinliği 500 m civarındadır. Bu derece az bir derinliğe sahip olan bölgede çok sayıda mercan adası oluşabilmektedir. Ada ülkesinin %43,'i tarımsal faaliyetler için kullanılırken, %12,5 ormanlık alan konumundadır.

Tonga ülke bilgisi ve vizesi; Tonga ülkesine varışta vize için uygun ülkelerden birinden gelinmediği sürece Tonga ziyaretçileri vize almak zorundadır. Vize başvurularının, Nuku'alofa Göçmenlik Memuru Müdürlüğü'ne gönderilmesi gerekmektedir. Tüm ziyaretçilerin en az 6 ay geçerli bir pasaporta sahip olmaları gerekir.  Kolay Tonga vizesi için 7/24 hizmet arayınız.

Tonga ülke bilgisi ve gezi yerleri; Tonga Gezilecek Yerleri; Resmi adı Tonga Krallığı'dır. Pasifik Okyanusu'nun güneyinde, Yeni Zelanda'nın 1250 mil kuzeyinde yer alan 170 adadan oluşan bir ada ülkesidir. Tonga Gezilecek Yerleri Monarşi yöntemiyle yönetilmektedir. Geçerli olan para birimi Pa'anga'dır. Balık ihracatıyla ülke ekonomisinde kendine yer bulmuştur.

Tonga ve Türkiye ilişkileri; Tonga Krallığı ile diplomatik ilişkilerimiz Ocak 1976 tarihinde kurulmuştur. 1992 yılında Wellington Büyükelçiliğimiz Tonga’ya akredite edilmiştir. Tonga Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Va'inga Tone 2008 yılı Nisan ayında İstanbul’da düzenlenen Türkiye - Pasifik Adaları Dışişleri Bakanları Toplantısı’na ülkesini temsilen katılmıştır. İlişkiler gelişmektedir.

Tonga Ülke Bilgisi, Bahreyn vizesi, Benin Vizesi, Dubai Turistik Vizesi, Cibuti Vize, Etiyopya Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Gabon Vizesi, Gine-Bissau Vizesi, Kamboçya Vizesi, Lesotho Vizesi, Ruanda Vizesi, Tanzanya Vizesi, Uganda Vizesi, Umman Vizesi, Zambiya Vizesi, Zimbabve Vizesi, Bahreyn vize, Online vize hizmetleri, Tüm ülke vizeleri, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vizesi, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vize, Rusya Vizesi, Tonga Ülke Bilgisi ve vizesi danışmanınız.