• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973

Trinidad ve Tobago Ülke Bilgisi, Önce siteden keşif

ÜLKE KÜNYESİ

AdıTrinidad ve Tobago Cumhuriyeti
BaşkentPort of Spain
BaşkanPaula-Mae Weekes
BaşbakanKeith Rowley
Resmi Dillerİngilizce
Yönetim ŞekliCumhuriyet
Yüzölçümü5.130 Km²
Nüfus1,39 Milyon (2018)
Para BirimiTrinidad ve Tobago Doları (TTD)
Zaman DilimiUTC-4
Telefon Kodu+1-868
İnternet.tt

Trinidad ve Tobago ülke bilgisi, Trinidad ve Tobago gezi rehberi ve Vize işlemleri,

Trinidad ve Tobago ülke bilgisi; Trinidad ve Tobago, Karayipler'de yer alan, Trinidad ve Tobago adlı iki farklı adadan oluşan ülke. Ülkenin para birimi Trinidad ve Tobago dolarıdır. Ülke; Karayipler, Karayip Denizi ve Kuzey Atlas Okyanusu arasında adalar, Venezuela'nın kuzeydoğusunda yer alır. Koordinat olarak 11 00 Kuzey enlemi, 61 00 Batı boylamı'nda yer alan ülke haritada Orta Amerika ve Karayipler içinde olarak görünür. Ülkenin her iki adasının toplam yüölçümü 5.128 km²dir.

Ülke, hiçbir başka ülkeye kara komşusu olmadığından, kara sınırıları 0 km olarak kabul edilmektedir. Ancak sahil şeridi 362 km'dir. Bölgede tropikal iklim görülür. Arazi yapısı ova ve dağlardan ibarettir. Ülkedeki en yüksek nokta 940 m ile "El Cerro del Aripo"dur. Trinidad ve Tobago'nun başlıca kaynakları petrol, doğal gaz ve asfalttır. Arazinin %15'i tarıma uygundur ve %2'sinde otlaklar yer almaktadır. Ülkenin %46'sı ormanlıktır. Ülkenin 220 km²'si sulanabilmektedir.

Ülkenin satınalma gücü paritesi 11,2 milyar $, reel büyüme %5 civarındadır. Ülkedeki sektörel bileşimin %2'si tarım'a, %44'ü endüstri'ye, %54'ü hizmete dağılmıştır. Ülkedeki enflasyon oranı %3,2'dir. İş gücünün 558.700 olduğu ülkede, aynı bağlamda işsizlik oranı % 12,8'dir. Endüstri, petrol, kimyasallar, turizm, gıda maddeleri, çimento, meşrubat, tekstil gibi alt dallara ayrılmaktadır. Sanayinin büyüme oranı %3,8 kadardır. 1999 verilerine göre ülkede elektrik üretimi 4,9 milyar kWh; buna karşılık elektrik tüketimi 4,557 milyar kWh kadardır. Tarım ve hayvancılıkta en çok tercih edilen ürünler kakao, şekerkamışı, pirinç, narenciye, kahve, sebze ve kümes hayvanları'dır. 

Trinidad ve Tobago vizesi; Yabancı uyruklu çoğu ülke vatandaşlarına Trinidad ve Tobago ziyaretlerinde vizesiz erişim imkanı verilir. Saint Vincent ve Grenadinler 28 Mayıs 2015 tarihinde Avrupa Birliği ile karşılıklı vize muafiyet anlaşması imzaladı. Bu anlaşma, 180 günlük bir süre içinde 90 gün bir süre için vizesiz Schengen ülkelerinde kalma imkanı verir. Trinidad ve Tobago vize işleri.

Trinidad ve Tobago gezilecek yerleri; Trinidad'ın mutlaka gezilmesi gereken şehri hiç kuşkusuz ki, Trinidad adasında bulunan, başkent Port of Spain. Bu şehirde hem doğayla hem de tarihle iç içe bir tatil geçirmeniz mümkün. “Ben daha çok deniz tatili yapıp yazın tadını çıkarmak istiyorum.'' diyorsanız da gitmeniz gereken yer Tobago adası. Trinidad ve Tobago vize işlemleri...

Trinidad ve Tobago ve Türkiye ilişkileri; Ülkenin ikili ve çok taraflı ticaret anlaşmaları, tercihli ticaret uygulamaları, Dünya Ticaret Örgütü üyeliği, ihracat ve ithalat rejimi, ithalatında uyguladığı gümrük vergileri ve eş etkili vergilere ilişkin genel bilgilere ulaşabilirsiniz. İhracatta potansiyel arz eden tarım ve gıda sanayi ürünleri ve sanayi ürünlerine ilişkin tablolara, sektör bilgileri.

Trinidad ve Tobago Ülke Bilgisi, Bahreyn vizesi, Benin Vizesi, Dubai Turistik Vizesi, Cibuti Vize, Etiyopya Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Gabon Vizesi, Gine-Bissau Vizesi, Kamboçya Vizesi, Lesotho Vizesi, Ruanda Vizesi, Tanzanya Vizesi, Uganda Vizesi, Umman Vizesi, Zambiya Vizesi, Zimbabve Vizesi, Bahreyn vize, Online vize hizmetleri, Tüm ülke vizeleri, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vizesi, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vize, Rusya Vizesi, Trinidad ve Tobago Ülke Bilgisi ve vize işlemleri danışmanınız.