• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Tunus Ülke bilgisi, Tunus’ta şaşırmaya hazır olunuz

ÜLKE KÜNYESİ

AdıTunus Cumhuriyeti
BaşkentTunus
BaşkanKays Said
Başbakanİlyas el-Fahfah
Resmi DillerArapça
Yönetim ŞekliCumhuriyet
Yüzölçümü163.610 km²
Nüfus11,57 milyon (2018)
Para BirimiTunus Dinarı (TND)
Zaman DilimiUTC+1
Telefon Kodu+216
İnternet.tn

Tunus ülke bilgisi, Tunus gezilecek yerler, Tunus Vizeleri hakkında bilgi sayfasıdır.

Tunus ülke bilgisi; Tunus Cumhuriyeti (Arapça: الجمهورية التونسية) kısaca Tunus (Arapça: تونس), Kuzey Afrika'da, Akdeniz'e kıyısı olan bir Arap İslam ülkesidir. Kurucusu Habib Burgiba'dır. Batısında Cezayir, doğusunda Libya ve Akdeniz, Kuzeyinde de Akdeniz yer alır. Ülkenin güney kısmını Büyük Sahra Çölü kaplar. Kuzey Afrika'da bulunan Tunus, Mağrip Bölgesi'nin en küçük ülkesidir. Sicilya Boğazı ile Avrupa kıtasından ayrılan Tunus, Avrupa'ya 140 km uzaklıktadır.

Topraklarının tamamı Sahra Çölü'nde bulunan ülkede, yazları sıcak, kışları ılıman bir iklim görülmektedir. Kar don olaylarının görülmediği ülkede, savanlar önemli yer tutmaktadır. Dağlar kıyıya paralel uzanmaktadır. Ülkenin güneyinde birçok mevsimsel sığ gölü ve büyük tuz gölleri vardır. Tunus'un Cezayir ile 965 km, Libya ile 495 km sınırı vardır. Tunus'ta halkın pahalılık isyanı 23 yıllık lideri devirdi.

Cumhurbaşkanı Zeynel Abidin Bin Ali Tunus'u terk etti. Bazı akrabaları tutuklandı. Bin Ali'nin Suudi Arabistan'da olduğu doğrulandı. Ülkede etkili Müslüman birliklerinin çağrısıyla düzenlenen gösteride, Başbakan Samir Rifai'nin hükümetinin devrilmesi çağrısı yapıldı.

Tunus ülke bilgisi ve vizesi; Diplomatik, Hizmet, Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeden muaftır. (90 güne kadar olan turistik seyahatler için) Tunus’a girişte 5000 Tunus Dinarı (yaklaşık 3850 Dolar, 2500 Euro) üzerine denk gelen miktardaki döviz varlıklarını deklare etme zorunluluğu bulunmaktadır. . Kolay vize danışman vize bilgisi için arayınız. Tunus Vize bilgisi sorunuz.

Tunus ülke bilgisi ve Bolivya gezilecek yerleri; Dar caddeleri içerisinde çokça hediyelik eşya dükkanı bulabileceğiniz kesinlikle gitmeniz gereken yer. Medine çarşısına gitmeniz için bu cadde den geçmeniz gerekiyor.  Antep'teki Zeugma müzesi ile kıyaslanan bir müze.  Şehrin özellikle Carthage bölgesinde bulunan turistik yerlerin gezilmesi gerekir. Burası Tunus dan ayrı bir dünya...

Tunus ve Türkiye ilişkileri; İkili ilişkilerimiz köklü tarihi ve kültürel bağlarımız temelinde sürdürülmektedir. İki ülke arasında düzenli aralıklarla üst düzey ziyaretler gerçekleştirilmekte, hemen her alanda düzenli istişare ve temaslarda bulunulur. Tunus'ta 300 yılı aşkın süre devam eden Osmanlı mevcudiyeti bu ülke halkında Türkiye'ye duyulan yakınlığın kaynağını oluşturmaktadır.

Tunus Ülke Bilgisi, Bahreyn vizesi, Benin Vizesi, Dubai Turistik Vizesi, Cibuti Vize, Etiyopya Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Gabon Vizesi, Gine-Bissau Vizesi, Kamboçya Vizesi, Lesotho Vizesi, Ruanda Vizesi, Tanzanya Vizesi, Uganda Vizesi, Umman Vizesi, Zambiya Vizesi, Zimbabve Vizesi, Bahreyn vize, Online vize hizmetleri, Tüm ülke vizeleri, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vizesi, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vize, Rusya Vizesi, Tunus Ülke Bilgisi ve vizesi danışmanınız.