Bize mail atın : vize@kolayvize.org
  • DETAYLI BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 533 303 7973

Türkmenistan Ülke Bilgisi, Türksoy üyesi Türkmenistan keşfet!

Türkmenistan Ülke Bilgisi

Türkmenistan ülke bilgisi; Türkmenistan, resmî adıyla Türkmenistan Cumhuriyeti, 1991'de Sovyetler Birliği'nin dağılışından sonra bağımsızlığını kazanan Orta Asya Türk cumhuriyeti. Türkmenistan, (Azerbaycan, Kazakistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kırgızistan, Özbekistan, ve Türkiye ile birlikte) günümüzdeki yedi bağımsız Türk devletinden biri olup TÜRKSOY'un üyesidir. Resmî para birimi Manat'tır. Yönetim şekli cumhuriyettir. Türkmenistan, BM, İKÖ, BDT, IMF gibi uluslararası kuruluşlara üyedir. Orta Asya ülkelerinden olan Türkmenistan güneyden İran, batıdan Hazar denizi, kuzeyden Kazakistan, kuzeydoğudan Özbekistan, güneydoğudan Afganistan'la çevrilidir. En yüksek yerleri Köyten Dağı (3319 m.) ve Kopet Dağı (2942 m.)'dır. Hazar Denizi'nin hemen yanıbaşında yer alan ve tuz yönünden zengin olan Karaboğaz Gölü, Türkmenistan toprakları içinde yer alır. Türkmenistan akarsu yönünden fakirdir. Etrek ırmağının bir bölümü Türkmenistan'ın içinde yer almaktadır. Tejen ve Murgap adlı akarsuları Karakum çölü içinde kaybolmaktadır. Amu Derya ırmağının çok az bir kısmı Türkmenistan sınırları içinde yer alır. Bunun dışında önemli bir akarsuyu yoktur. Ancak su ihtiyacının karşılanması için 1300 km uzunluğundaki Karakum kanalı yapılmıştır. Bu kanal güneydedir. Topraklarının beşte dördünü Karakum çölü kaplamaktadır. Güney kısmında Kopet dağ kütlesi ve yaylalar yer alır. Topraklarının %3.5'i tarım alanı, % 17'si otlak, kalanı ya kısmen otlak olarak kullanılabilen çöl veya tamamen çöldür. Türkmenistan'a kurak ve sıcak bir iklim hâkimdir. Yaz aylarında sıcaklık bazen 50 dereceye kadar çıkar. Kış aylarında ise bazen -25 dereceye kadar düştüğü olur.

Türkmenistan ülke bilgisi ve vizesi; Umuma mahsus pasaport hamili vatandaşlarımız, Türkmenistan'a seyahatlerinde vizeye tabidir. Vizeler, Türkmenistan’ın Devlet Göçmenler Dairesi (DGD) tarafından tanzim edilen resmi davetiyenin ibraz edilmesiyle, Türkmenistan’ın Dış Temsilciliklerinde veya sınır kapılarında alınabilmektedir. Türkmenistan’a seyahat edecek kişi DGD’ye başvuruda bulunulur.

Türkmenistan ülke bilgisi ve gezilecek yerleri; Farsça'da ''aşkın şehri'' anlamına gelen Aşkabat, sadece Türkmenistan'ın başkenti değil, aynı zamanda bölgenin en önemli çekim merkezlerinden de biri. Gezilecek ve görülecek çok sayıda yer sunan Aşkabat'a yolunuz düşerse buraları görmeden, bunları yapmadan dönmeyin. Türkmenistan turları ve geziler için özel fiyat teklif alınız.

Türkmenistan ülke bilgisi ve ekonomisi; Türkmenistan’daki toplam Türk yatırımı 413 milyon Dolardır. Ülkemizde 246 adet Türkmen sermayesine sahip şirket faaliyet göstermektedir. Türkiye’nin, 2004 yılından bugüne kadar Türkmenistan’a yapmış olduğu ikili resmi kalkınma yardımlarının toplam tutarı ise yaklaşık 166 milyon Dolardır. 2015 yılında ülkemize gelen Türkmen sayısı 174 bin’dir.

Türkmenistan ülke bilgisi ve ilişkileri; Türkiye ve Türkmenistan arasında insani alanda da yakın ilişkiler mevcuttur. Türkmenistan’da yaşayan sayıları 10 bine yaklaşan vatandaşımız iki kardeş halk arasında önemli bir köprü oluşturmaktadır. Her yıl çok sayıda Türkmen vatandaşı ülkemize turizm veya ticaret amacıyla gelmekte, binlerce Türkmen öğrenci ülkemizde eğitim görmektedir. 

Türkmenistan ülke bilgisi ve Türkmenistan uçak bileti; Türkmenistan uçak bileti sayfamızda ucuz uçak bileti bulmak için karşılaştırma yaparak Türkmenistan uçak bileti fiyatları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Türkmenistan ülkesine uçan tüm hava yollarının fiyatlarını anlık olarak karşılaştırıp en ucuz, en hızlı ve en uygun biletleri güvenle ve kolayca satın alın. Talepleri mail atınız.

Türkmenistan ülke bilgisi ve otel bilgisi; Aşkabat (ASB) otelleri için hızlı şekilde güvenli şekilde rezervasyon yapalım. Aşkabat (ASB) otelleri için cazip fiyatlar ve eşsiz özel fırsatlar sizi bekliyor. Türkmenistan, Aşkabat (ASB) otelleri, Seyahatiniz için otel aramasına Kolayvize.org hemen başlayın. Size dünyanın farklı noktalarındaki 150.000 üzerinde otel arasından seçim yapar ve bilgisini veririz.


Türkmenistan vizesi, Türkmenistan ülke hakkında, Türkmenistan ticari vizesi, Türkmenistan bayrağı, Türkmenistan ekonomisi, Türkmenistan başkenti, Türkmenistan - Türkiye ilişkileri, Türkmenistan uçak bileti, Türkmenistan otel konaklaması, Türkmenistan ulaşım, Türkmenistan nasıl gidilir, Türkmenistan idari yapı, Türkmenistan komşuları, Türkmenistan gece hayatı, Türkmenistan nüfus yapısı, Türkmenistan yönetim şekli, Türkmenistan’da etnik gruplar, Türkmenistan Ankara Büyükelçiliği, Türkmenistan İstanbul Başkonsolosluğu adres bilgileri, Türkmenistan hakkında bütün bilgilere bu siteden ulaşabilirsiniz. Türkmenistan Turizm ve gezilecek yerler. Bu sitemizde bulunmayan bilgiler için vize@kolayvize.org adresine mail atarak bilgi isteyebilirsiniz.  
Hemen ARA