• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Türkmenistan Ülke Bilgisi, Türksoy üyesini keşfet !!!

ÜLKE KÜNYESİ

AdıTürkmenistan Cumhuriyeti
BaşkentAşkabat
BaşkanKurbankulu Berdimuhammedov
Başkan Yard.Reşit Meredov
Resmi DillerTürkmence
Yönetim ŞekliBaşkanlık Sistemi
Yüzölçümü491.200 km²
Nüfus5,851 milyon (2018)
Para BirimiTürkmenistan Manatı (TMT)
Zaman DilimiUTC+5
Telefon Kod+993
İnternet.tm

Türkmenistan ülke bilgisi, Türkmenistan gezi rehberi ve vize işlemleri,

Türkmenistan ülke bilgisi; Türkmenistan, resmî adıyla Türkmenistan Cumhuriyeti, 1991'de Sovyetler Birliği'nin dağılışından sonra bağımsızlığını kazanan Orta Asya Türk cumhuriyeti. Türkmenistan, (Azerbaycan, Kazakistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kırgızistan, Özbekistan, ve Türkiye ile birlikte) günümüzdeki yedi bağımsız Türk devletinden biri olup TÜRKSOY üyesidir. Resmî para birimi Manat'tır. Yönetim şekli cumhuriyettir. Türkmenistan, BM, İKÖ, BDT, IMF gibi uluslararası kuruluşlara üyedir.

Orta Asya ülkelerinden olan Türkmenistan güneyden İran, batıdan Hazar denizi, kuzeyden Kazakistan, kuzeydoğudan Özbekistan, güneydoğudan Afganistan'la çevrilidir. En yüksek yerleri Köyten Dağı (3319 m.) ve Kopet Dağı (2942 m.)'dır. Hazar Denizi'nin hemen yanı başında yer alan ve tuz yönünden zengin olan Karaboğaz Gölü, Türkmenistan toprakları içinde yer alır. Türkmenistan akarsu yönünden fakirdir. Etrek ırmağının bir bölümü Türkmenistan'ın içinde yer almaktadır. Tejen ve Murgap adlı akarsuları Karakum çölü içinde kaybolmaktadır.

Amu Derya ırmağının çok az bir kısmı Türkmenistan sınırları içinde yer alır. Bunun dışında önemli bir akarsuyu yoktur. Ancak su ihtiyacının karşılanması için 1300 km uzunluğundaki Karakum kanalı yapılmıştır. Bu kanal güneydedir. Topraklarının beşte dördünü Karakum çölü kaplamaktadır. Güney kısmında Kopet dağ kütlesi ve yaylalar yer alır. Topraklarının %3.5'i tarım alanı, % 17'si otlak, kalanı ya kısmen otlak olarak kullanılabilen çöl veya tamamen çöldür. Türkmenistan'a kurak ve sıcak bir iklim hâkimdir. Yaz aylarında sıcaklık bazen 50 dereceye kadar çıkar. Kış aylarında ise bazen -25 dereceye kadar düştüğü olur.

Türkmenistan ülke bilgisi ve vizesi; Umuma mahsus pasaport hamili vatandaşlarımız, Türkmenistan'a seyahatlerinde vizeye tabidir. Vizeler, Türkmenistan’ın Devlet Göçmenler Dairesi (DGD) tarafından tanzim edilen resmi davetiyenin ibraz edilmesiyle, Türkmenistan’ın Dış Temsilciliklerinde veya sınır kapılarında alınabilir. Türkmenistan’a seyahat edecek kişi DGD’ye başvurur.

Türkmenistan ülke bilgisi ve gezilecek yerleri; Farsça'da ''aşkın şehri'' anlamına gelen Aşkabat, sadece Türkmenistan'ın başkenti değil, aynı zamanda bölgenin en önemli çekim merkezlerinden de biri. Gezilecek ve görülecek çok sayıda yer sunan Aşkabat'a yolunuz düşerse buraları görmeden, bunları yapmadan dönmeyin. Türkmenistan turları ve geziler için fiyat teklif alınız.

Türkmenistan ülke bilgisi ve ilişkileri; Türkiye ve Türkmenistan arasında insani alanda da yakın ilişkiler mevcuttur. Türkmenistan’da yaşayan sayıları 10 bine yaklaşan vatandaşımız iki kardeş halk arasında önemli bir köprü oluşturmaktadır. Her yıl çok sayıda Türkmen vatandaşı ülkemize turizm veya ticaret amacıyla gelmekte, binlerce Türkmen öğrenci ülkemizde eğitim görmektedir.

Türkmenistan ülke Bilgisi, Amerika Vizesi, Fransa Vizesi, İngiltere Vizesi, Hollanda Vizesi, Avusturya Vizesi, Dubai Vizesi, Belçika Vizesi, Bulgaristan Vizesi, Cezayir Vizesi, Çad vizesi, Çekya Vizesi, Çin Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Filistin Vizesi, Fransa Vizesi, Gana Vizesi, Hindistan Vizesi, Hollanda Vizesi, İngiltere Vizesi, İspanya Vizesi, İsrail Vizesi, İsveç Vize, İsviçre Vize, İtalya Vize, Macaristan Vizesi, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vizesi, Rusya Vizesi, Suudi Arabistan Vizesi, Türkmenistan Ülke bilgisi danışmanınız.