• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973

Tuvalu Ülke Bilgisi, Dalış tutkunlarını cezbeden ülke

ÜLKE KÜNYESİ

AdıTuvalu
BaşkentFunafuti
KraliçeII. Elizabeth
Genel Valiİakoba Italeli
Resmi DillerTuvalyanca, İngilizce
Yönetim ŞekliParlamenter Monarşi
Yüzölçümü26 Km²
Nüfus11.508 (2018)
Para BirimiAvustralya Doları (AUD)
Zaman DilimiUTC+12
Telefon Kodu+688
İnternet.tv

Tuvalu ülke bilgisi, Tuvalu gezilecek yerler, Tuvalu Vize işlemleri,

Tuvalu ülke bilgisi; Tuvalu, Büyük Okyanus'ta, dokuz adet mercan adasından oluşan Polinezya ülkesidir. Avustralya ve Hawaii'nin arasında bulunmaktadır. Komşu ülkeleri Kiribati, Samoa ve Fiji adaları olan Tuvalu, 26 kilometre karelik bir yüzölçümüne sahiptir. Tuvalu, dünyada Vatikan, Monako ve Nauru'dan sonra en küçük ülkedir. Vatikan'dan sonra ise en az nüfusa sahip ikinci bağımsız ülkedir.

Birleşmiş Milletler'e üye olan en az nüfuslu ülkedir. Küresel ısınma nedeniyle deniz seviyesinin yükselmesi, başkenti deniz seviyesinden sadece 5 metre yüksekte olan Tuvalu için hayati bir tehdit oluşturmaktadır. Eğer küresel ısınma nedeni ile sıcaklık 1 derece daha artarsa, Tuvalu sulara gömülecektir. Tuvalu halkı şimdiden Avustralya ve Yeni Zelanda'ya göç etmektedir.

İşgücünün yaklaşık %70’i kamu sektöründen gelir sağlamaktadır. İşsizlik yaygındır. Tarım ve balıkçılık ülkedeki temel ekonomik kalemleri oluşturmaktadır. Ülkenin büyük bölümünü kaplayan Hindistan cevizi ağaçlarından elde edilen Hindistan cevizi kabuğu ve tozu ülkenin en önemli ihraç ürünüdür. Toprağın hızla tuzlanması tarım sektörünün en önemli sorunudur. Tuvalu, ton balığı avlanma haklarının ve internet adresi uzantısının satışı ile yurt dışında çalışan Tuvalulu denizcilerden önemli gelir elde etmektedir.

Tuvalu vize işlemleri; Kanuna uygun olarak, tüm ülke vatandaşlarının Tuvalu'ya ziyaretlerinde vize alması gerekmektedir. Vizeler ülkeye vardıklarında elde edilir ve en fazla 1 ay konaklama izni verilir. Tüm ziyaretçilerin en az 6 ay geçerli bir pasaporta sahip olmaları gerekmektedir. Tuvalu vizesi ve diğer dünya ülkeleri vizesi hakkında bilgi almak için danışmanımıza sorularınızı yazınız.

Tuvalu ülke bilgisi ve gezilecek yerleri; Ülke mimari ve tarih bakımdan yoksul olsa da(hatta bu konuda gezecek yer bulmakta bile zorlanacaksınız) mükemmel sahilleri sayesinde harika bir tatil sizi bekliyor. İşte Fongafale’de mutlaka görmeniz gereken yerler: Funafuti Conservation Area, Tuvalu Philatelic Bureau, Tuvalu National Library ve Funafuti Marine Conversation Area.

Tuvalu ve Türkiye ilişkileri; Tuvalu ile diplomatik ilişkilerimiz 19 Temmuz 1979 tarihinde kurulmuştur. 1992 yılında Wellington Büyükelçiliğimiz Tuvalu’ya akredite edilmiştir. 2008 yılı Nisan ayında İstanbul’da düzenlenen Türkiye - Pasifik Adaları Dışişleri Bakanları Toplantısı’na Tuvalu’yu temsilen dönemin İçişleri ve Kırsal Kalkınma Bakanı Willy Telavi katılmıştır.

Tuvalu Ülke Bilgisi, Bahreyn vizesi, Benin Vizesi, Dubai Turistik Vizesi, Cibuti Vize, Etiyopya Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Gabon Vizesi, Gine-Bissau Vizesi, Kamboçya Vizesi, Lesotho Vizesi, Ruanda Vizesi, Tanzanya Vizesi, Uganda Vizesi, Umman Vizesi, Zambiya Vizesi, Zimbabve Vizesi, Bahreyn vize, Online vize hizmetleri, Tüm ülke vizeleri, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vizesi, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vize, Rusya Vizesi, Tuvalu Ülke Bilgisi ve vize işlemleri danışmanınız.