• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973

Uganda Ülke Bilgisi, Seyahatten önce Uganda keşif

ÜLKE KÜNYESİ

AdıUganda Cumhuriyeti
BaşkentKampala
BaşkanYoweri Museveni
BaşbakanRuhakana Rugunda
Resmi Dillerİngilizce, Svahilice
Yönetim ŞekliCumhuriyet
Yüzölçümü241,550 km²
Nüfus42,72 milyon (2018)
Para BirimiUganda şilini (UGX)
Zaman DilimiUTC+3
Telefon Kodu+256
İnternet.ug

Uganda ülke bilgisi, Uganda gezilecek yerler, Uganda Vizeleri

Uganda ülke bilgisi; Uganda ya da resmî adıyla Uganda Cumhuriyeti, Afrika kıtasının doğu kesiminde yer alan ve denize kıyısı olmayan bir kara ülkesidir. Ülkenin sınır komşularını kuzeyde Güney Sudan, doğuda Kenya, güneyde çoğu sınırı Victoria Gölü ile oluşan Tanzanya, güneybatıda Ruanda ve batıda ise Demokratik Kongo Cumhuriyeti oluşturmaktadır. Ülkenin başkenti Kampala'dır. Ülke içerisinde özerk bir krallık olan Buganda Krallığı da yer almaktadır. Ülke ismini Uganda'nın güneydoğu bölgesinde yer alan ve özerk bir krallık olan Buganda Krallığı'ndan almaktadır. Bantu gruplarının yaşadığın Buganda'da, konuşulan Bantu dilinde temel kelimeye (burada Ganda) gelen ön ek, kelimenin anlamını değiştirebilmekteydi. Buna göre Buganda, Bagandalılar 'ın yaşadığı ve Luganda dilini konuştukları yer olarak ifade edilmekteydi.

Avrupalıların bölgeyle ve Uganda halkıyla ilk teması Tanzanya kıyıları üzerinden olduğu için bu bölgede konuşulan Swahili dilinde -lerin yaşadığı yer anlamına gelen Bu- ön eki yerine U ön eki kullanıldığı için bu bölgeler Avrupalılar tarafından Uganda olarak adlandırılmış ve günümüzde de kullanımı da bu şekilde devam etmektedir. Ülkede İngilizce ile birlikte 2005 yılında kabul edilen yeni yasaya göre Swahilice de resmi dil statüsündedir. Swahili dili polis ve askeri birliklerde komut dili olarak kullanılmakta olup, sivil hayatta neredeyse hiç kullanılmamaktadır. Bu dillerin haricinde Uganda içerisinde özerk bir yapıya sahip olan ve geçmişi sömürge dönemi öncesine dayanan Buganda Krallığı'nda ise resmi dil olarak Luganda dili kullanılmaktadır.

Uganda ülke bilgisi ve vizesi; Türk vatandaşları Uganda’ya yapacakları seyahatlerde vizeye tabidir. Uganda’ya seyahat edecek vatandaşların seyahatlerinden önce T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından önerilen aşıları yaptırmaları tavsiye edilmektedir. Bu bağlamda, Uganda’ya gerekli aşıları yaptırmadan seyahat etmeyiniz. Uganda ticari ve turistik vizesi için sizlere yardımcı olabiliriz.

Uganda ülke bilgisi ve gezilecek yerleri; Kampala, Jinja, Fort Portal, Murchison Falls National Park, Mbale Uganda, Lake Mburo National Park, Bwindi Impenetrable National Park, Gulu, Kisoro, Kueen Elizabeth National Park, Kasese, Kibale National Park, Mount Elgon National Park gezilecek yerler arasında ön planda yer almış olan yerlerdir. Uganda münferit ve grup turları için arayınız.

Uganda ülke bilgisi ve Türkiye ilişkileri; Uganda, Kampala Büyükelçiliğimiz 2010 yılında, Uganda’nın Ankara Büyükelçiliği ise 2011 yılında faaliyete geçmiştir. Karşılıklı Büyükelçiliklerin açılmasıyla ilişkilerde hızlı ilerleme sağlanmıştır. Uganda Cumhurbaşkanı Yoweri Kaguta Museveni, 4-6 Mayıs 2010 tarihlerinde ülkemize resmi ziyarette bulunmuştur. Uganda’da 200 vatandaş yaşar. 

Uganda Ülke Bilgisi, Bahreyn vizesi, Benin Vizesi, Dubai Turistik Vizesi, Cibuti Vize, Etiyopya Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Gabon Vizesi, Gine-Bissau Vizesi, Kamboçya Vizesi, Lesotho Vizesi, Ruanda Vizesi, Tanzanya Vizesi, Uganda Vizesi, Umman Vizesi, Zambiya Vizesi, Zimbabve Vizesi, Bahreyn vize, Online vize hizmetleri, Tüm ülke vizeleri, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vize, Nauru vizesi, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vize, Rusya Vize, Uganda Ülke Bilgisi ve vize danışmanınız.