• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Ukrayna Ülke Bilgisi, Sadece Kimlikle Ukrayna Tatili

ÜLKE KÜNYESİ

AdıUkrayna
BaşkentKiev
BaşkanVolodımır Zelenskıy
BaşbakanDenıs Şmıhal
Resmi DillerUkraynaca
Yönetim ŞekliYarı Başkanlık, Cumhuriyet
Yüzölçümü603.628 km²
Nüfus41,98 milyon (2019)
Para BirimiGrivna (UAH)
Zaman DilimiUTC+2
Telefon Kodu+380
İnternet Kod.ua

Ukrayna Ülke Bilgisi, Ukrayna gezi rehberi ve Ukrayna vize işlemleri.

Ukrayna ülke bilgisi; Ukrayna (Ukraynaca: Україна, transliterasyon: Ukrayina), Doğu Avrupa'da bir ülke. 603.628 km² yüz ölçümüyle tamamı Avrupa'da olan en geniş ülkedir. Doğusunda ve kuzeydoğusunda Rusya, kuzeybatısında Beyaz Rusya, batısında Polonya, Slovakya ve Macaristan, güneybatısında Romanya ve Moldova ile kara sınırı vardır. Ayrıca güneyde Karadeniz ve Azak Denizi'ne kıyısı bulunmaktadır.

Ukrayna yasama, yürütme ve yargının ayrı olduğu, yarı başkanlık sistemi ile yönetilen bir üniter devlettir. Başkenti ve en büyük şehri Kiev'dir. Sovyetler Birliği'nin dağılmasından bu yana Ukrayna, yedek ve yarı askerî güçler de hesaba katıldığında Rusya'nınkinin ardından Avrupa'daki en büyük ikinci silahlı kuvvetlere sahiptir. 603.628 km² (233.062 mi²) yüz ölçümü ve 2.782 km (1.729 mi) kıyı şeridi ile Ukrayna, dünyadaki en geniş 46. ülkedir. Avrupa'da olan en geniş ikinci ülkedir.

Ukrayna ülke bilgisi ve vizesi; Çipli kimlikle karşılıklı seyahatler kapsamındaki Ukrayna Bakanlar Kurulu ve T.C. Hükümeti Arasında Vatandaşların Karşılıklı Seyahatlerine Dair 14 Mart 2017 tarihli Anlaşma da değişiklik yapan Ukrayna Bakanlar Kurulu ve T.C. Hükümeti Arasında Anlaşma 01.06.2017 tarihinde yürürlüğe girdi. Ukrayna ve Türk vatandaşları çipli kimlikle seyahat edebilirler.

Ukrayna ülkesi ve gezilecek yerleri; Ukrayna gezilecek yerler listesi Kiev‘den, Lviv‘den ve Odessa‘dan birçok tarihi ve doğal mirasla dolu. Son yılların en çok turist çeken ülkelerinden biri olan Ukrayna‘ya Türkiye‘den de giden turist sayısında önemli bir artış var. Tarihi, mimari güzelliği, ucuz olmasının yanı sıra tabii ki gece hayatı ve güzel kadınları da bunda çok etkili.

Ukrayna ülke bilgisi ve ilişkileri; Turizm, Türkiye ile Ukrayna arasında önemli bir işbirliği alanıdır. 2016 yılında ülkemizi ziyaret eden Ukraynalı turist sayısı 1 milyon 45 bindir. Ülkemizin Kiev’de Büyükelçiliği, Odesa’da muvazzaf Başkonsolosluk, Simferopol’de Fahri Başkonsolosluk ve Harkiv de Fahri Konsolosluk bulunur. Antalya, Bursa, Çanakkale, Dalaman ve İzmir temsilcilikler mevcuttur.

Ukrayna ülke Bilgisi, Amerika Vizesi, Fransa Vizesi, İngiltere Vizesi, Hollanda Vizesi, Avusturya Vizesi, Dubai Vizesi, Belçika Vizesi, Bulgaristan Vizesi, Cezayir Vizesi, Çad vizesi, Çekya Vizesi, Çin Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Filistin Vizesi, Fransa Vizesi, Gana Vizesi, Hindistan Vizesi, Hollanda Vizesi, İngiltere Vizesi, İspanya Vizesi, İsrail Vizesi, İsveç Vize, İsviçre Vize, İtalya Vize, Macaristan Vizesi, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vizesi, Rusya Vizesi, Suudi Arabistan Vizesi, Ukrayna Ülke bilgisi danışmanınız.