• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Umman Ülke Bilgisi, Umman ülkesini önce keşfet !!!

ÜLKE KÜNYESİ

AdıUmman Sultanlığı
BaşkentMaskat
SultanHeysem bin Tarık
RektörFahd bin Mahmud
Resmi DillerArapça
Yönetim ŞekliÜniter Parlamenter Monarşi
Yüzölçümü309,501 km²
Nüfus4,829 milyon (2018)
Para BirimiUmman Riyali (OMR)
Zaman DilimiUTC+4
Telefon Kodu+968
İnternet Kod.om

Umman Ülke Bilgisi, Umman gezi rehberi ve Umman Vize işlemleri ...

Umman ülke bilgisi; Umman Sultanlığı (Arapça: عمان), güneybatı Asya'da, Arap Yarımadası'nın güneydoğusu kıyısında yer alır. Kuzeybatıda Birleşik Arap Emirlikleri, batıda Suudi Arabistan, güneybatıda ise Yemen ile sınır komşusudur. Güneyde ve doğuda Hint Okyanusu, kuzeydoğuda ise Basra Körfezi ile çevrilidir.

Suudi Arabistan'la 676 km, Birleşik Arap Emirlikleri 410 km ve Yemen'le 288 km boyunca sınırı bulunan ülke Orta doğu topraklarına yerleşmiştir. Kıyıda sıcak ve nemli, iç kısımlarda sıcak ve kuru iklim görülür. Arazisi Orta çöl ovası, kuzey ve güneyde engebeli dağlık bölgeden oluşur. En yüksek noktası 2,980 m ile Jabal Shamstır. Petrol, Bakır, asbest, mermer, kireçtaşı, krom, alçıtaşı, doğal gaz ülkedeki başlıca doğal zenginliklerdir. Yüzölçümü 309.501 km²'dir. Başkent Maskat'tır.

Umman ve Umman vizesi; Tek girişli vize turistik veya iş amaçlı kullanılabilir, verildiği tarihten itibaren 6 ay için geçerlidir ve pasaport sahibine Umman’da azami 30 gün kalma hakkı tanır. Tek girişli vize Umman’daki kalışınız esnasında 30 günlüğüne uzatılabilmektedir. Pasaport sahibinin vizesini uzatmadan ülkedeki azami kalış süresini aşması halinde her gün için 10 Umman Riyali ceza öder.

Umman ülke bilgisi ve gezilecek yerleri; Umman körfez ülkelerinin parlayan yıldızı haline getirmiş olan liderlerine Ummanlı’lar derin bir sevgi ve saygıyla bağlılar.  Umman, şaşırtıcı bir coğrafyaya sahip; bir yanda 1700 km uzunluğunda bir sahil şeridi, öte yanda vahalarla süslü sarı çöl görüntüleri. Sahillere paralel uzanan kayalık tepeler, özellikle gün batarken egzotik bir manzara yaratıyorlar.

Umman ve Türkiye ilişkileri; Umman Sultanlığı ile T.C. arasındaki kültürel ve turizm alanlarındaki ilişkilerin geliştirilmesi iki ülke arasındaki Ticari işlemlere ivme kazandırmak amacıyla tesis edilmiş Umman Sultanlığı İstanbul Fahri Başkonsolosu görevini 2002 yılından beri yürütmektedir. Umman Vizesi, Umman  evrak Tasdik gibi Konsolosluk işlemleri hakkında geniş bilgiler edinebileceksiniz.

Umman ülke Bilgisi, Amerika Vizesi, Fransa Vizesi, İngiltere Vizesi, Hollanda Vizesi, Avusturya Vizesi, Dubai Vizesi, Belçika Vizesi, Bulgaristan Vizesi, Cezayir Vizesi, Çad vizesi, Çekya Vizesi, Çin Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Filistin Vizesi, Fransa Vizesi, Gana Vizesi, Hindistan Vizesi, Hollanda Vizesi, İngiltere Vizesi, İspanya Vizesi, İsrail Vizesi, İsveç Vize, İsviçre Vize, İtalya Vize, Macaristan Vizesi, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vizesi, Rusya Vizesi, Suudi Arabistan Vizesi, Umman Ülke bilgisi danışmanınız.