• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973

Ürdün Ülke Bilgisi, çölün gizemli ülkesi Ürdün keşif

ÜLKE KÜNYESİ

AdıÜrdün Haşimi Krallığı
BaşkentAmman
KralII. Abdullah
BaşbakanÖmer Razzaz
Resmi DillerArapça
Yönetim ŞekliMonarşi
Yüzölçümü89.342 km²
Nüfus9,956 milyon (2018)
Para BirimiDinar (JOD)
Zaman DilimiGMT+3
Telefon Kodu+962
İnternet.jo

Ürdün Ülke Bilgisi, Ürdün gezi rehberi ve vize işlemleri

Ürdün ülke bilgisi; Ürdün (Arapça: اَلمَمْلَكَة اَلأُرْدُنِيَّة اَلهَاشِمِيَّة) ya da resmi adıyla Ürdün Haşimi Krallığı, Orta Doğu'da bulunan bir Arap ülkesidir. Kuzeyinde Suriye, kuzeydoğusunda Irak, güneyinde ve doğusunda Suudi Arabistan, batısında İsrail ve Batı Şeria yer almaktadır. Başkenti Amman olan Ürdün'ün resmî dini İslam, resmî dili ise Arapça'dır.

Ürdün İslamiyet yayılınca Arap-İslam Devleti'nin sınırları altındaydı. Bir dönem sonra; önce Memluk, sonra Osmanlı egemenliğine giren Ürdün, I. Dünya Savaşı sonunda Türk egemenliğinden çıktı. 1921 yılında İngiliz mandası olarak Mavera-i Ürdün Emirliği adını aldı ve başına da Şerif Hüseyin'in oğlu I. Abdullah geçti. I. Abdullah, İngilizlerden bağımsız hareket etmek isteyince öldürüldü ve yerine oğlu Tallal geçti. Akli dengesini yitiren Tallal tedavi olmak için İstanbul'a geldi ve yerine oğlu Hüseyin geçti. Hüseyin'in vefatından sonra ise yerini Kral II. Abdullah aldı. Ürdün, II. Dünya Savaşı'nın ardından bağımsız bir krallık oldu.

Ürdün toprakları, Osmanlı İmparatorluğunun hükmü altına 1516 yılında Osmanlıların Memlüklüleri yendiği Mercidâbık Muharebesinden sonra girmiştir. Böylece Ürdün, bu büyük imparatorluğun 1516 yılından 1918 yılına kadar bir parçası olmuştur. Suriye gibi diğer Arap ülkeleri de kendi istekleri ile Osmanlı Devletinin hükmü altına girmiştir. Ürdün'ün başkenti olan Amman aslında yedi tepe üzerine kurulmuştur.

Ürdün ülke bilgisi ve Ürdün vizesi; Ürdün ve Türkiye arasında 1 Aralık 2009 tarihinde imzalanan Anlaşma uyarınca, diplomatik, resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri, karşılıklı olarak yapacakları turizm amaçlı seyahatleri veya transit geçişlerinde, toplam ikamet süresi, ilk giriş tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde, altı ay içerisinde 90 günü geçmemek kaydıyla vizeden muaftır.

Ürdün ülke bilgisi ve gezilecek yerleri; Muhteşem bir coğrafya, eşsiz bir destinasyon, size sunulan harika fırsatlar ve mükemmel bir tarihin tam ışığında Ürdün, ziyaretçilerini bekliyor. Doğal güzelliklerinden tarihine, kültüründen, farklılıklarına kadar pek çok konuda Ürdün, size sunabilen ülkelerin başında geliyor. Ürdün Turları, farklı aktiviteler ile keyif dolu bir zaman geçirebilirsiniz.

Ürdün ülke bilgisi ve Ürdün ilişkileri; Ülkemiz ile Ürdün arasındaki ilişkilerin temelini 11 Ocak 1947 tarihli “Dostluk Anlaşması” oluşturmaktadır. Amman Büyükelçiliğimiz 28 Nisan 1947 tarihinden bu yana faaliyet göstermektedir. Ürdün ile bugüne kadar imzalanan 40’ın üzerindeki Anlaşma ve Mutabakat Muhtırasıyla ikili ilişkilerimizin hukuki altyapısı tesis edilmiştir.

Ürdün ülke Bilgisi, Amerika Vizesi, Fransa Vizesi, İngiltere Vizesi, Hollanda Vizesi, Avusturya Vizesi, Dubai Vizesi, Belçika Vizesi, Bulgaristan Vizesi, Cezayir Vizesi, Çad vizesi, Çekya Vizesi, Çin Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Filistin Vizesi, Fransa Vizesi, Gana Vizesi, Hindistan Vizesi, Hollanda Vizesi, İngiltere Vizesi, İspanya Vizesi, İsrail Vizesi, İsveç Vize, İsviçre Vize, İtalya Vize, Macaristan Vizesi, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vizesi, Rusya Vizesi, Suudi Arabistan Vizesi, Ürdün Ülke bilgisi danışmanınız.