• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973

Vanuatu Ülke Bilgisi, Vanuatu ülkesini önce keşfet !

ÜLKE KÜNYESİ

AdıVanuatu Cumhuriyeti
BaşkentPort Vila
BaşkanTallis Obed Moses
BaşbakanCharlot Salwai
Resmi DillerBislamaca, İngilizce, Fransızca
Yönetim ŞekliCumhuriyet
Yüzölçümü12.189 km²
Nüfus292.680 (2018)
Para BirimiVanuatu vatu (VUV)
Zaman DilimiUTC+11
Telefon Kodu+678
İnternet.vu

Vanuatu Ülke Bilgisi, Vanuatu gezi rehberi ve vize işlemleri

Vanuatu ya da resmî adıyla Vanuatu Cumhuriyeti, Güney Büyük Okyanus'ta yer alan bir ada ülkesidir. Volkanik kökene sahip olan takımada, Avustralya'nın 1750 km doğusunda, Yeni Kaledonya'nın 500 km güneydoğusunda, Fiji'nin batısında, Solomon Adaları'nın güneydoğusunda, Yeni Gine adası yakınlarında bulunur.

Vanuatu'nun ilk sakinleri Melanezyalılar idi, Avrupalılar adaları 1606'da Fernandes de Queirós liderliğindeki İspanyol kaşiflerin Espiritu Santo'ya varmasıyla keşfetti. 1880'lerde Fransa ve Birleşik Krallık adalarda hak iddia etti ve 1906'da takımadayı bir Britanya-Fransız Kondominyumu ile, Yeni Hebridler adı altında yönetmek üzere bir antlaşma imzaladılar. 1970'lerde bir bağımsızlık hareketi oldu ve 1980 yılında Vanuatu Cumhuriyeti bağımsızlığına kavuştu.

Ülkenin resmi adı Vanuatu Cumhuriyeti eski adı Yeni Hebridler. Cumhuriyet ile yönetilmektedir. 30 Temmuz 1980 yılında ülke ortak yönetim olan Fransa ve Birleşik Krallık'tan koparak bağımsızlığını ilan etmiş ve aynı tarihte meclis anayasasını kabul etmiştir. Başkan ve 40 üyeli meclis, 5 yılda bir halk tarafından seçilir. Başkent Port Vila'dır. Toplam 6 bölgede idari edilir. Malampa, Penama, Sanma, Shefa, Tafea, Torba'dır. 

Vanuatu ülke bilgisi ve vizesi; Vanuatu’ya seyahat edecek diplomatik pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vizeden muaftır. Hizmet, hususi ve umuma mahsus pasaport hamili vatandaşlarımızın ise vize almaları gerekmektedir. Vatandaşlarımızın Vanuatu’ya seyahatlerinden önce güncel ulusal-uluslararası seyahat uyarı ve tavsiyelerini dikkate almalarında yarar bulunur.

Vanuatu ülke bilgisi ve gezilecek yerleri; Pasifik Okyanusu’nda bulunan küçük ada ülkesi Vanuatu, özellikle doğal güzellikler bakımından ziyaretçi akınına uğrayan bir ülke. Kültürlerini koruyan yerel ada halkı ile Vanuatu'da gezilecek yerler, keşfedilmeyi bekleyen bir cenneti andırıyor. Yerel kültürün korunduğu Vanuatu’da çıkacağınız gezilerde doğaya ve medeniyete bayılacaksınız.

Vanuatu ve ilişkiler; Vanuatu’ya Kanberra Büyükelçiliğimiz akreditedir. Vanuatu İstanbul’da bir Fahri Konsolosluğu bulunur. 9-11 Nisan 2008 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen Türkiye - Pasifik Adaları Dışişleri Bakanları Toplantısı Vanuatu’yu temsilen Dışişleri Bakanı Georges Welles katılmıştır. Vanuatu’ya doğal afetlerle mücadele ve kalkınmada yardımda bulunur. 

Vanuatu ülke Bilgisi, Amerika Vizesi, Fransa Vizesi, İngiltere Vizesi, Hollanda Vizesi, Avusturya Vizesi, Dubai Vizesi, Belçika Vizesi, Bulgaristan Vizesi, Cezayir Vizesi, Çad vizesi, Çekya Vizesi, Çin Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Filistin Vizesi, Fransa Vizesi, Gana Vizesi, Hindistan Vizesi, Hollanda Vizesi, İngiltere Vizesi, İspanya Vizesi, İsrail Vizesi, İsveç Vize, İsviçre Vize, İtalya Vize, Macaristan Vizesi, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vizesi, Rusya Vizesi, Suudi Arabistan Vizesi, Vanuatu Ülke bilgisi danışmanınız.