• DETAYLI BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 533 303 7973

Vatikan Ülke Bilgisi, Vatikan hristiyanlığın merkezini keşfet!

Vatikan Ülke Bilgisi

Vatikan ülke bilgisi; Vatikan, ya da Vatikan Şehir Devleti, İtalya'nın Roma şehrinde bulunan, Hıristiyanlık dininin Katolik mezhebinin yönetim merkezi olan devlet. Yerleşik nüfus 500 civarındadır. Fakat Vatikan turistik bir yer olduğundan bu nüfus turistlerle 1.500'ü aşmaktadır. Çevresi yüksek duvarlarla kaplıdır ve kameralarla izlenmektedir. Dünyanın yüzölçümü olarak en küçük ikinci ülkesidir (birinci Sealand'dır). Mutlak monarşiye dayalı bir yönetim uygulanır. Devlet başkanı olarak Papa'nın sözleri yasa hükmündedir. Papa, hem devlet başkanı, hem de Katolik mezhebinin ruhani lideridir. Katolik kilisesinin genel başkanı, Vatikan Devleti'nin de başkanı olur. Papa yasama, yürütme ve yargının da başkanıdır. Vatikan'ın, 100 kişilik İsviçre vatandaşı ve Katolik olması şart olan geleneksel giysili muhafızlardan oluşan sembolik yapıdaki küçük bir ordusu vardır. İtalya'nın tarihiyle hemen hemen aynı tarihe sahip olan dünya Katolik dininin merkezi kabul edilen 0.44 km karelik alana sahiptir. Pontificio ruhban sınıfı tarafından yönetilir. Devlet başkanı Papa'dır. 1929'da İtalya Devleti'yle Kilise arasında Laterano Antlaşması antlaşması imzalandı. Bu antlaşmayla ülkenin resmi dininin Katolik dini olduğu ve Roma'nın kutsal bir şehir olduğu ilan edildi. Güney Avrupa'da, İtalya'da yer alır. Ilıman bir iklime sahiptir ve alçak tepeliklerden oluşur. Yaklaşık 900-1000 civarı bir nüfus bulunur. Bunların çoğunu çeşitli ülkelerden gelen papazlar ve İsviçreli muhafızlar oluşturur.

türk-bayrak_pasaport
Vatikan ülke bilgisi ve Vatikan vizesi; Vatikan’a Seyahat Edecek Türk Vatandaşlarının Dikkatine. T.C. Pasaport hamilleri vizeye tabi değildir. Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatte vizeden muaftır. Türk vatandaşlarına vize istemiyor, ama bir sıkıntı var Roma\'dan geçmeden Vatikan’a girmek mümkün değil.
Vatikan ülke bilgisi ve gezilecek yerleri; Vatikan’da gezilecek yerlerin başında ise: Sistina Şapeli ve Raffaello odaları mutlaka ama mutlaka görülmesi gereken yerler demişlerdi. Haklıymışlar doğrusu. Vatika büyüleyici mimarisi ve işlemeleri ile, Roma’da mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Aziz Petrus Meydanı’ndan başlayan serüven, San Pietro Bazilikası... www.kolayvize.org

Vatikan ülke bilgisi ve Vatikan ekonomi; Vatikan’nın üretim ve ticarete dayalı bir ekonomik yapılanması bulunmuyor. Belli başlı gelir kalemleri tüm dünyadaki Katoliklerden sağlanan bağışların yanı sıra, İtalyan şirketlerindeki hisse senetleri, kira getirileri, okullar ve sağlık kurumlarından elde edilen gelirlerdir. Ayrıca Vatikan gelrileri Müze, hatıra para ve pul satışlarından da elde etmektedir.

Vatikan ülke bilgisi ve Türkiye ilişkileri; Vatikan ve Katolik dünyası ile Türkiye arasındaki ilişkilerde resmi sayılabilecek ilk temsil Fatih döneminde gerçekleşmiş, Papalığın İstanbul’da sürekli bir temsilci bulundurmasına imkan tanınmıştır. Dönemin Cumhurbaşkanı Celal Bayar\'ın 1959 yılında Vatikan ziyareti ve Papa XXIII. Jean, 11 Nisan 1960 tarihinde diplomatik ilişkiler kurulmuştur.

Vatikan ülke bilgisi ve uçak bileti; Her ne kadar Vatikan kağıt üstünde bir ülke, Roma ise bir şehir olsa da görünüşte Vatikan, Roma merkezindeki mahallelerden biri gibi duruyor. Roma Termini’den A metro hattına binerek Ottaviano San Pietro – Musei Vaticani durağında inerseniz Vatikan’a sadece beş dakikalık yürüyüş ile ulaşabilirsiniz. Bu yürüyüş esnasında keşke daha erken gelseydim diye...

Vatikan ülke bilgisi ve Vatikan otel bilgisi; Vatikan’da Konaklama yapmak gereksiz ve ekonomik değil. Roma tatili ile Vatikan turunu birleştirdiğinizi varsayarsak zaten Roma’da kalıyorsunuz, Vatikan’da konaklamaya gerek yoktur. Sanat ile ilgili bir bölüm okuyorsanız ya da sanata çok ama çok derinden bağlıysanız o başka. Biz yine de Roma’da konaklamanızı öneririz. Vatikan otelleri.

Vatikan  Vizesi, Vatikan  ülke hakkında, Vatikan  ticari vizesi, Vatikan  bayrağı, Vatikan  ekonomisi, Vatikan  başkenti, Vatikan  - Türkiye ilişkileri, Vatikan  uçak bileti, Vatikan  otel konaklaması, Vatikan  ulaşım, Vatikan  nasıl gidilir, Vatikan  idari yapı, Vatikan  komşuları, Vatikan  gece hayatı, Vatikan  nüfus yapısı, Vatikan  yönetim şekli, Vatikan  etnik gruplar, Vatikan  Ankara Büyükelçiliği, Vatikan  İstanbul Başkonsolosluğu adres bilgileri, Vatikan  hakkında bütün bilgilere bu siteden ulaşabilirsiniz. Vatikan  Turizm ve gezilecek yerler. Bu sitemizde bulunmayan bilgiler için vize@kolayvize.org adresine mail atarak bilgi isteyebilirsiniz