• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Venezuela Ülke Bilgisi, Devrimci lider Hugo Chavez

ÜLKE KÜNYESİ

AdıBolivarcı Venezuela Cumhuriyeti
BaşkentCaracas
BaşkanNicolás Maduro
Başkan Yard.Jorge Arreaza
Resmi Dillerİspanyolca
Yönetim ŞekliCumhuriyet
Yüzölçümü916,445 km²
Nüfus28,87 milyon (2018)
Para BirimiVenezuela bolivarı (VEF)
Zaman DilimiGMT-4
Telefon Kodu+58
İnternet.ve

Venezuela Ülke Bilgisi, Venezuela gezi rehberi ve vize işlemleri

Venezuela ülke bilgisi; Venezuela, Güney Amerika'da yer alan bir ülkedir. Resmi adı İspanyolca República Bolivariana de Venezuela olup Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti anlamına gelir. Kuzeyinde Karayip Denizi, doğusunda Guyana, güneyinde Brezilya ve batısında Kolombiya ile çevrilidir. Venezuela açıklarında Küçük Antiller adaları olan Aruba, Kurasao, Bonaire (son ikisi Hollanda Antilleri'ne bağlı) ile Trinidad ve Tobago ada devletçikleri bulunur.

İspanyolların Güney Amerika'da ilk sürekli yerleşimlerinden biridir. Başarısız birkaç ayaklanmadan sonra ülke, sonunda İspanya'dan bağımsızlığını ünlü Simón Bolívar önderliğinde 1821'de kazanmıştır. Bağımsızlığının ilk yıllarında şimdiki Kolombiya, Panama ile Ekvador'la birlikte Büyük Kolombiya'nın bir parçasını oluşturan Venezuela, 1830 yılında bu birlikten ayrılmıştır.

Venezuela Cumhuriyeti, Başkanlık Tipi Cumhuriyet ile yönetilir. Başkent Karakas olup; idari bölümler; 23 eyalet,1 federal bölge, ve 1 federal bağımlı; Amazonas, Anzoategui, Apure, Aragua, Barinas, Bolivar, Carabobo, Cojedes, Delta Amacuro, Dependencias Federales, Distrito Federal, Falcon, Guarico, Lara, Merida, Miranda, Monagas, Nueva Esparta, Portuguesa, Sucre, Tachira, Trujillo, Vargas, Yaracuy, Zulia. Bağımsızlık günü, 5 Temmuz 1811 (İspanya ve Venezuela'dan), Milli Bağımsızlık Günü'dür. Ve 14 Eylül 1904 Venezuela'dan Milli bayramıdır. Venezuela Cumhuriyeti'nin cumhurbaşkanının doğum günüdür. Başkent Caracas'tır. Yüzölçümü 916.445 km²'dir.

Venezuela ülke bilgisi ve Venezuela vizesi; Resmi ve umuma mahsus pasaport sahibi Türk vatandaşları, 90 güne kadar Venezuela turistik amaçlı seyahatlerinde vizeden muaftırlar. Resmi pasaport sahibi Venezuela vatandaşları 30 gün, umuma mahsus pasaport sahipleri ise 90 gün süreyle vizeden muaftırlar. Venezuela ticari vize, Venezuela turistik vize bilgi isteyiniz. Venezuela vize işlemleri danışmanı.

Venezuela ülke bilgisi ve gezilecek Venezuela yerleri; Dünya güzellerinin ülkesi, halkını bağımsızlığa kavuşturan efsane lider Chavez’in mirası, yağmur ormanlarının kalbi, egzotik hayvanların ve bitkilerin anavatanı, tropikal bir Güney Amerika ülkesi, bir güzel ülke, bin bir çeşit kuş ve hayvanları gözlemlemek, nehirler de kano yapmak, dünyanın en büyük şelalesini görmek için mutlaka gidilmesi gereken bir yer.

Venezuela ülke bilgisi ve Türkiye ilişkileri; Venezuela, Latin Amerika ve Karayipler bölgesinde ilk diplomatik ilişki kurduğumuz ülkelerdendir. Diplomatik ilişkilerimiz 1950 yılında kurulmuştur. Uzaklık ve her iki ülkenin uzun yıllar daha çok kendi bölgeleri üzerinde yoğunlaşması nedeniyle ikili ilişkiler sınırlıdır, son dönemdeki gelişmeler ve yüksek düzeyli karşılıklı ziyaretlerle yeni bir döneme girmiştir.

Venezuela ülke Bilgisi, Amerika Vizesi, Fransa Vizesi, İngiltere Vizesi, Hollanda Vizesi, Avusturya Vizesi, Dubai Vizesi, Belçika Vizesi, Bulgaristan Vizesi, Cezayir Vizesi, Çad vizesi, Çekya Vizesi, Çin Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Filistin Vizesi, Fransa Vizesi, Gana Vizesi, Hindistan Vizesi, Hollanda Vizesi, İngiltere Vizesi, İspanya Vizesi, İsrail Vizesi, İsveç Vize, İsviçre Vize, İtalya Vize, Macaristan Vizesi, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vizesi, Rusya Vizesi, Suudi Arabistan Vizesi, Venezuela Ülke bilgisi danışmanınız.