• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 533 303 7973

Vietnam Ülke Bilgisi, Efsanelerle dolu ülke Vietnam

ÜLKE KÜNYESİ

AdıVietnam Sosyalist Cumhuriyeti
BaşkentHanoi
CumhurbaşkanıNguyễn Phú Trọng
BaşbakanNguyễn Xuân Phúc
Resmi DillerVietnamca
Yönetim ŞekliSosyalist Cumhuriyet
Yüzölçümü331.210 km²
Nüfus95,54 milyon (2018)
Para BirimiĐồng (₫) (VND)
Zaman DilimiUTC+7
Telefon Kodu+84
İnternet.vn

Vietnam Ülke Bilgisi, Vietnam gezi rehberi ve Vietnam Vize işlemleri,

Vietnam ülke bilgisi; Vietnam (Vietnamca: Việt Nam, resmi adı ile Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti, Güneydoğu Asya'da, Çinhindi Yarımadası'nın doğusunu kaplayan bir ülkedir. Uzun, dar bir kara parçası üzerinde yer alan Vietnam'ın kuzeyinde Çin, batısında Kamboçya ile Laos, güneyinde ve doğusunda Güney Çin Denizi yer alır. 1955'te Kuzey Vietnam ve Güney Vietnam olarak iki ayrı cumhuriyete bölünmüş olan ülke, 1976'da Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti olarak tekrar birleşmiştir. Vietnam dağlık bir ülkedir. Song-Koi ve Mekong deltaları önemli alçak düzlükleridir. Kıyı ovaları doğuda yer alır. Geri kalan toprakların büyük bir bölümünü ormanlık, dağlık bölge kaplar.

Başlıca ürünleri; pirinç, manyok, kocadarı, mısır, kahve, çay, kauçuk, el işleridir. Önemli kentleri; Ho Chi (Şi) Minh, Hanoi ve Haifong'dur. Eğitim; 12 yaşına kadar parasız ve zorunludur. Kuzey Vietnam ile Güney Vietnam 1976'da tek ülke olarak birleşmiş, ancak yıllarca süren savaş ve bombardıman sonucu büyük bir yıkıma uğramıştır. Vietnam'ın arkeolojik tarihi, 2500 yıl öncesine dayanmaktadır. Ancak tüm tarihi değerleri ve yaşamsal bulgularıyla, Vietnam tarihi 4000 yıllık büyük bir tarihtir. Vietnam, MÖ 1. yüzyıldan 10. yüzyıla kadar Çin Uygarlığı'nın egemenliği altında kalmıştır.

939 yılında bir grup Vietnam zümresi tarafından ülke, Çin'e karşı bağımsızlığını kazanmıştır. 968 yılında ise Vietnam, resmi olarak kendi resmi benliğini ilan etmiştir. Yakın zamana kadar sadece savaşla anılan Vietnam, son dönemlerde dünyanın ileri gelen tatil merkezleri arasında sayılmaktadır. Öte yandan, Asya'da suç oranı en az ve en güvenli yerler arasındadır. Başkent Hanoi'dir. Yüzölçümü ise 331,210 km²'dir.

Vietnam ülke bilgisi ve Vietnam vizesi; Vietnam, halihazırda Asya’da yolculuk yapan veya Asya kıtasını görmek isteyen çoğu kişinin hayali. Ancak vize almak için siyasi nedenlerden dolayı biraz daha fazla uğraşmanız gerekiyor. İnternetten veya herhangi bir Vietnam temsilciliğine başvuru yapınız. Öncelikle davet mektubuna ihtiyacınız var, bu yüzden bir Vize Danışmanımıza başvuru yapınız.

Vietnam ülke bilgisi ve gezilecek Vietnam yerleri; Vietnam, keşfetmeyi seven herkesin seyahat programlarında ilk sırayı almayı hakkeden bir ülke. Dünyada başka yerinde eşine az rastlanır etkileyici manzaraları, renkli ve dinamik şehirleri, sıcakkanlı ve güler yüzlü insanları ile eski ve yeninin harmanlandığı, görülesi bir ülke. Vietnam grup ve münferit seyahatler ve turlar hakkında bilgi alınız.

Vietnam ülke bilgisi ve Türkiye ilişkileri; Türkiye Bursları kapsamında, 1992 yılından bugüne kadar, 53 Vietnam vatandaşı Hükümet Burslarından yararlandırılmıştır. 2016-2017 öğretim yılı için 11 Vietnam vatandaşına burs tahsis edilmiştir. Vietnam’da toplam 166 Türk vatandaşı yaşar. Son verilere göre 2016 yılı itibariyle Türkiye’de çeşitli sebeplerle 466 Vietnam vatandaşı bulunur.

Vietnam ülke Bilgisi, Amerika Vizesi, Fransa Vizesi, İngiltere Vizesi, Hollanda Vizesi, Avusturya Vizesi, Dubai Vizesi, Belçika Vizesi, Bulgaristan Vizesi, Cezayir Vizesi, Çad vizesi, Çekya Vizesi, Çin Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Filistin Vizesi, Fransa Vizesi, Gana Vizesi, Hindistan Vizesi, Hollanda Vizesi, İngiltere Vizesi, İspanya Vizesi, İsrail Vizesi, İsveç Vize, İsviçre Vize, İtalya Vize, Macaristan Vizesi, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vizesi, Rusya Vizesi, Suudi Arabistan Vizesi, Vietnam Ülke bilgisi danışmanınız.