Yemen Ülke Bilgisi, Şu Yemen elleri ne yamandır, Yemen

Yemen Ülke Bilgisi

Yemen ülke bilgisi; Yemen (Arapça: اليَمَن - el-Yemen) resmî adı ile Yemen Cumhuriyeti (Arapça: الجمهورية اليمنية - El-Cumhuriyyetü'l-Yemeniyye), Orta Doğu'da, Umman Denizi, Aden Körfezi ve Kızıldeniz kıyısında, Umman'ın batısında Suudi Arabistan'ın güneyinde yer alan bir ülke. Başkenti San'a'dır. Romalı coğrafyacılar tarafından Arabia Felix (Mutlu Arabistan) diye adlandırılan Yemen, genel olarak Mekke’yi dünyanın merkezi kabul eden İslâm coğrafyacılarına göre doğuya doğru dönüldüğünde Kâbe’nin güneyinde (sağında-yamin) kaldığından bu adı almıştır. Orta Doğu'da bulunan ülkenin kuzeyden Suudi Arabistan ve doğudan Umman olmak üzere iki adet komşusu bulunmaktadır. Güneyinde Aden Körfezi ve Arap Denizi ile batısında Kızıldeniz ile çevrilidir. Petrol, balık, kaya tuzu, mermer, kömür, altın, kurşun, nikel, bakır ve batıdaki verimli araziler başlıca doğal kaynaklarıdır. Ülkede çöl iklimi etkilidir ve yıl içinde toz ve kum fırtınaları görülür. Yemen idari olarak 21 vilayete ayrılmıştır. 2013 yılında Hadramut ili' ne bağlı olan Sokotra adası bu tarihten sonra yeni kurulan Sokotra valiliği (Haritanın sağ alt köşesinde) olarak Yemen' in 22. vilayeti olmuştur. Valilikler 333 ilçe, 2.210 belediye ve 38.234 köye bölünmüştür (2001).

Yemen ülke bilgisi ve Yemen vizesi; Yemen’e yapacağınız turistik, ticari ya da aile ziyareti amaçlı seyahatleriniz için Yemen vizesi almak durumundasınız. Yapacağınız seyahat amacının vize türü ile uyumlu olması önemli bir aşamadır. Umuma Mahsus (Bordo) pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Yemen vizesine başvuru yapmaktadırlar. Yemen Vizesi için iletişim hattı: 0533 303 7973

Yemen ülke bilgisi ve gezilecek Yemen yerleri;  Tarihi ve doğal güzellikleri ile ziyaretçilerini büyüleyen Yemen, genelde bilinmeyen bir seyahat rotasıdır. Seyahat tutkunlarının mutlaka Yemen’de gezilecek yerleri ziyaret etmesi gerekir. Yemen’de kayalıklar içinde bulunan Vadi Dhar Sarayı gezilebilir, büyüleyici Socotra Adası görülebilir ve tarihi kent Radaa ve buradaki tarihi eserler ziyaret edilebilir.

Yemen ülke bilgisi ve Yemen ekonomisi; Yemen komşuları ile karşılaştırıldığında daha küçük ekonomiye sahip fakir bir ülke olan Yemen, azalmakta olan petrol gelirlerine bağımlıdır. Diğer Körfez ülkelerindekinin aksine Yemen’deki petrolün standardı düşüktür. Petrol ve doğalgaz sektörü tüm ekonomiyi yönlendirse de geleneksel olarak tarım, ülke ekonomisindeki ağırlığını muhafaza ediyor.

Yemen ülke bilgisi ve Türkiye ilişkileri; Yemen’deki çatışmalarda yaralanan 147 Yemenli tedavilerine ülkemizde devam edilmek üzere 30 Aralık 2016 tarihinde ülkemize getirilmiş, 25 Nisan 2017 tarihinde Cenevre'de gerçekleşen "Yemen'deki İnsani Krize İlişkin Üst Düzeyli Taahhüt Etkinliği"ne ülkemizce dönemin Başbakan Yard. Sn. Veysi Kaynak başkanlığındaki heyetle iştirak edilmiştir.

Yemen ülke bilgisi ve Yemen uçak bileti; Bazı firmaların Türkiye’den Yemen’in başkenti Sana’ya direkt uçuş seferleri vardı ancak Yemen’de yaşanan politik huzursuzluk nedeniyle San’a ve Aden seferleri 2015 yılının ortasında iptal edildi. Şu an Türkiye’den Yemen’e uçak seferi yapılmamaktadır. Alternatif Yemen uçak bileti için danışınız. Ekonomik Yemen uçak bileti için iletişim kurunuz.

Yemen ülke bilgisi ve Yemen otel bilgisi; İyi bir konaklama veya hedef için tatil için Yemen'de otel mi arıyorsunuz? O zaman doğru yerdesiniz ! Aradığınız ucuz ve konforlu otellere sahip olan Yemen'de bir otel rezervasyonu yaptırabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için iletişim bölümünden mail atabilirsiniz...


Yemen Vizesi, Yemen ülke hakkında, Yemen ticari vizesi, Yemen bayrağı, Yemen ekonomisi, Yemen başkenti, Yemen - Türkiye ilişkileri, Yemen uçak bileti, Yemen otel konaklaması, Yemen ulaşım, Yemen'e nasıl gidilir, Yemen idari yapı, Yemen komşuları, Yemen gece hayatı, Yemen - Amerika, Yemen nüfus yapısı, Yemen yönetim şekli, Yemen etnik grupları, Yemen Ankara Büyükelçiliği, Yemen İstanbul Başkonsolosluğu adres bilgileri, Yemen hakkında bütün bilgilere bu siteden ulaşabilirsiniz. Yemen Turizm ve gezilecek yerler. Bu sitemizde bulunmayan bilgiler için vize@kolayvize.org adresine mail atarak bilgi isteyebilirsiniz.

Hemen ARA