• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973

Yemen Ülke Bilgisi, kahve üretiminde önemli ülke !!!

ÜLKE KÜNYESİ

AdıYemen Cumhuriyeti
BaşkentSan'a
CumhurbaşkanıAbd Rabbuh Mansur al-Hadi
BaşbakanMuin Abdulmelik Said
Resmi DillerArapça
Yönetim ŞekliGeçici Hükûmet
Yüzölçümü527.968 km²
Nüfus28,5 milyon (2018)
Para BirimiYemen Riyali (YER)
Zaman DilimiUTC+3
Telefon Kodu+967
İnternet.ye

Yemen Ülke Bilgisi, Yemen gezi rehberi ve Yemen vize işlemleri

Yemen ülke bilgisi; Yemen (Arapça: اليَمَن - el-Yemen) resmî adı ile Yemen Cumhuriyeti (Arapça: الجمهورية اليمنية - El-Cumhuriyyetü'l - Yemeniyye), Orta Doğu'da, Umman Denizi, Aden Körfezi ve Kızıldeniz kıyısında, Umman'ın batısında Suudi Arabistan'ın güneyinde yer alan bir ülke. Başkenti San'a'dır. Romalı coğrafyacılar tarafından Arabia Felix (Mutlu Arabistan) diye adlandırılan Yemen, genel olarak Mekke’yi dünyanın merkezi kabul eden İslâm coğrafyacılarına göre doğuya doğru dönüldüğünde Kâbe’nin güneyinde (sağında-yamin) kaldığından bu adı almıştır.

Orta Doğu'da bulunan ülkenin kuzeyden Suudi Arabistan ve doğudan Umman olmak üzere iki adet komşusu bulunmaktadır. Güneyinde Aden Körfezi ve Arap Denizi ile batısında Kızıldeniz ile çevrilidir. Petrol, balık, kaya tuzu, mermer, kömür, altın, kurşun, nikel, bakır ve batıdaki verimli araziler başlıca doğal kaynaklarıdır. Ülkede çöl iklimi etkilidir ve yıl içinde toz ve kum fırtınaları görülür. Yemen idari olarak 21 vilayete ayrılmıştır. 2013 yılında Hadramut ili' ne bağlı olan Sokotra adası bu tarihten sonra yeni kurulan Sokotra valiliği olarak Yemen' in 22. vilayeti olmuştur. Valilikler 333 ilçe, 2.210 belediye ve 38.234 köye bölünmüştür (2001).

Yemen Arma vizesi; Yemen’e yapacağınız turistik, ticari ya da aile ziyareti amaçlı seyahatleriniz için Yemen vizesi almak durumundasınız. Yapacağınız seyahat amacının vize türü ile uyumlu olması önemli bir aşamadır. Umuma Mahsus (Bordo) pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Yemen vizesine başvuru yapmaktadırlar.

Yemen gezilecek yerler; Tarihi ve doğal güzellikleri ile ziyaretçilerini büyüleyen Yemen, genelde bilinmeyen bir seyahat rotasıdır. Seyahat tutkunlarının mutlaka Yemen’de gezilecek yerleri ziyaret etmesi gerekir. Yemen’de kayalıklar içinde bulunan Vadi Dhar Sarayı gezilebilir, büyüleyici Socotra Adası ve tarihi kent  ziyaret edilebilir.

Türkiye, Yemen’le köklü tarihî ve kültürel bağlara sahiptir. Yüzyıllar boyunca Osmanlı Devleti tarafından idare edilen Yemen, Türkiye tarafından önemsenmekte, son dönemde Yemen’de yaşanan iç savaş ve kriz ortamının sona ermesi için Yemen’in barış, istikrar ve toprak bütünlüğü desteklenmekte ve bunun için inisiyatif alınmaktadır.

Yemen ülke Bilgisi, Amerika Vizesi, Fransa Vizesi, İngiltere Vizesi, Hollanda Vizesi, Avusturya Vizesi, Dubai Vizesi, Belçika Vizesi, Bulgaristan Vizesi, Cezayir Vizesi, Çad vizesi, Çekya Vizesi, Çin Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Filistin Vizesi, Fransa Vizesi, Gana Vizesi, Hindistan Vizesi, Hollanda Vizesi, İngiltere Vizesi, İspanya Vizesi, İsrail Vizesi, İsveç Vize, İsviçre Vize, İtalya Vize, Macaristan Vizesi, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vizesi, Rusya Vizesi, Suudi Arabistan Vizesi, Yemen Ülke bilgisi danışmanınız.