• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Yeni Kaledonya Ülke Bilgisi, Fransa Denizaşırı Toprağı

ÜLKE KÜNYESİ

AdıYeni Kaledonya
BaşkentNouméa
CumhurbaşkanıEmmanuel Macron
Hükümet BaşkanıPhilippe Germain
Resmi DillerFransızca
Yönetim ŞekliDenizaşırı İlleri
Yüzölçümü18.575 km²
Nüfus284.060 (2018)
Para BirimiCFP frangı (XPF)
Zaman DilimiUTC+11
Telefon Kodu+687
İnternet.nc

Yeni Kaledonya Ülke bilgisi, Yeni Kaledonya gezilecek yerler, Yeni Kaledonya Vize işlemleri hakkında bilgi sayfasıdır.

Yeni Kaledonya Ülke Bilgisi

Yeni Kaledonya, Melanezya ada öbeği içerisinde, Büyük Okyanus'un güneydoğusunda yer alan, Fransa'ya bağlı bir bölge olarak özel bir statü ile kendine özgü bölge konumunda olan Fransa Denizaşırı Bölgeler Topluluğu üyesi bölge. Yeni Kaledonya'nın başkenti Nouméa'dır.

Romalılar döneminden bu yana İskoçya bölgesi Kaledonya olarak adlandırılmaktaydı. Thomas Cook 1774 yılında adayı Avrupalı olarak ilk defa keşfettiğinde bölgeyi İskoçya'nın kuzey bölgelerine benzetmesi nedeniyle bölgeye Yeni İskoçya anlamına gelen bu ismi vermiştir. Bu süreçte İskoçya'nın latince kullanımı olan Scotia sözcüğünü, bu sözcüğün Fransızlar tarafından Kanada'nın doğu kıyılarında yer alan Akadya'da oluşturdukları yeni koloni bölgesine 1621 yılında bu yana Nova Scotia (Türkçe: Yeni İskoçya) ismini vermeleri ile kullanamamıştır. Yeni Kaledonya'da bağımsızlık yanlısı gruplar ülkelerini Kanaky olarak adlandırmaktadır.

Yeni Kaledonya konum olarak Zelandiya'nın kuzey ucunda, Mikronezya ada öbeği grubu içerisinde yer almaktadır. Avustralya'nın kuzeydoğusunda, Yeni Zelanda'nın ise kuzeyinde yer alan bölge, toplamda 18.576 km² yüzölçümüne sahiptir. Yeni Kalendoya'nın en büyük adası konumunda olan Grande Terre sahip olduğu 16.372 km² yüzölçümü ile bölgenin neredeyse tamamını oluşturmaktadır. Bu adanın haricinde Belep Adası, Chesterfield Adaları, Pins Adası ve Sadakat Adaları'da Yeni Kaledonya sınırları içerisinde kalmaktadır. Adanın en yüksek noktasını 1628 m ile Grande Terre adası üzerinde bulunan Panié Dağı oluşturmakta olup, en uzun akarsu ise 150 km uzunluğa sahip olan Diahot oluşturmaktadır.

Yeni Kaledonya ülke bilgi

Fransa’nın DOM/ROM bölgesi Martinique, Guadeloupe, Saint-Barthélemy, Saint-Martin, Réunion ve Guyane’ i, POM bölgesi; Yeni Kaledonya ve Fransız Polinezyası’nı ve son olarak COM bölgesi de Fransız Polinezyası, Fransız Güney ve Antarktika Toprakları, Yeni Kaledonya, Futuna ve Wallis, Mayotte, Saint-Pierre-et-Miquelon’u kapsamaktadır. Yeni Kaledonya vize işlemleri için irtibat kurunuz.

Yeni Kaledonya ülke bilgisi

Tropikal bitkiler bakımından oldukça zengin olan bu Yeni Kaledonya, muhteşem doğasıyla da dikkat çekiyor. Dünyaca ünlü otel zincirlerinin lüks konaklama merkezlerinin bulunduğu Yeni Kaledonya'da doğa gezileri, yüzme ve dalış en revaçta olan aktiviteler. Upi Koyu, Ouvea Mercan Kumsalı, La Baie de Tortues ve La Poule gibi bölgeler Yeni Kaledonya'da en çok turist çeken doğal güzellikler arasında yer alıyor.

Yeni Kaledonya ülke bilgisi

Yeni Kaledonya, Pasifik Okyanusu'nun güneyinde Avustralya'nın kuzeydoğusunda, Yeni Zelanda'nın kuzeyinde yer alır. Mikronezya ada grubu içinde yer alan Yeni Kaledonya, 16.372 kilometrekarelik bir yüzölçümüne sahip. Yeni Kaledonya'nın nüfusu 275.000. Yeni Kaledonya en büyüğü Grand Terre olan beş adadan oluşuyor. Yeni Kaledonya ile Türkiye arasında kış aylarında 8 saatlik bir zaman farkı bulunmakta.

Yeni Kaledonya ülke bilgisi, Bahreyn vizesi, Benin Vizesi, Dubai Turistik Vizesi, Cibuti Vize, Etiyopya Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi,Gabon Vizesi, Gine-Bissau Vizesi, Kamboçya Vizesi, Lesotho Vizesi, Ruanda Vizesi, Tanzanya Vizesi, Uganda Vizesi, Umman Vizesi, Zambiya Vizesi, Zimbabve Vizesi, Bahreyn vize, Online vize hizmetleri, Tüm ülke vizeleri, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vizesi, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vizesi, Rusya Vizesi, Yeni Kaledonya ülke vize danışmanınız.