• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Yeni Zelanda Ülke Bilgisi – Bu masalsı ülkeyi keşfet

ÜLKE KÜNYESİ

AdıYeni Zelanda Milletler Topluluğu
BaşkentWellington
KraliçeII. Elizabeth
Genel ValiPatsy Reddy
Resmi Dillerİngilizce
Yönetim ŞekliParlamenter Demokrasi
Yüzölçümü268.021 km²
Nüfus4,886 milyon (2018)
Para BirimiYeni Zelanda Doları (NZD)
Zaman DilimiUTC+12
Telefon Kodu+64
İnternet.nz

Yeni Zelanda Ülke Bilgisi, Yeni Zelanda gezi rehberi ve vize işlemleri

Yeni Zelanda ülke bilgisi; Yeni Zelanda, veya resmî adıyla Yeni Zelanda Milletler Topluluğu, Güney Büyük Okyanus'da bir ada ülkesidir. Güney Yarımkürede, Okyanusya'daki Güney Pasifik adaları arasında, Avustralya'nın yaklaşık 1.500 km güney doğusunda yer almaktadır. Başlıca iki büyük (North Island ve South Island) ve birçok küçük adadan oluşur. Yeni Zelanda adı Felemenkçe Zeeland adından geliyor. Zeeland, Hollanda'da bir ildir.

Maorice Yeni Zelanda'ya Aotearoa deniyor. Uzun Beyaz Bulutların Ülkesi anlamına geliyor. Ao bulut, şafak, gündüz ya da dünya anlamına, tea beyaz, açık ya da parlak anlamına ve roa uzun anlamına gelmektedir. Başkenti Wellington olan Yeni Zelanda kar kaplı dağ manzaraları ile bilinen bir ülkedir. En büyük ve en kozmopolit şehri Auckland'dır. Sinema da Yüzüklerin Efendisi film üçlemesi ile 200.000.000$ ek gelir kazanmış ve bunu Peter Jackson'ın yönettiği bu üçlemenin sahibi olan Warner Bros.'un ve New Line Cinema'nın şirketleri ile bağlantılı olup Winut Films Productions katkısı bulunan bu film üçlemesi birden çok ödül sahibidir. Almanya, ABD ve Yeni Zelanda'da çekilmiştir.

Yeni Zelanda adı Felemenkçe Zeeland adından geliyor. Zeeland, Hollanda'da bir bölgedir ve deniz ülkesi/bölgesi anlamındadır. Maorice Yeni Zelanda'ya Aotearoa deniyor. Uzun Beyaz Bulutların Ülkesi anlamındadır. Ao bulut, şafak, gündüz ya da dünya anlamına, tea beyaz, açık ya da parlak anlamına ve roa uzun anlamındadır.

Yeni Zelanda vizesi; Yeni Zelanda Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan bildiride, Yeni Zelanda’ya vize başvurularının belirlenen “Vize Başvuru Merkezleri” tarafından alınmasının kararlaştırıldığı bildirilmiştir. Vatandaşlarımız Öğrenci ve Turist Vizeleri başvurularını Yeni Zelanda’nın Ankara Büyükelçiliğine yapmaya devam edebileceklerdir. Yeni Zelanda vize işlemleri için iletişim kurunuz.

Yeni Zelanda ülke bilgisi ve gezilecek yerleri; En büyük özelliği Avrupa ve Polinezya kültürlerini harmanlaması olan Auckland, ziyaretçilerine temiz kumlu plajların tadını çıkarmak ve geniş bir alanda su sporu yapmak için muhteşem olanaklar sunar. Butik mağazalar, büyük banliyö çarşıları, canlı ticari iş merkezleri ve ünlü hafta sonu pazarlarıyla tarihi şehir içi merkezleri geziler sunmaktadır.

Yeni Zelanda ve Türkiye ilişkileri; Türkiye - Yeni Zelanda ilişkilerinin tarihsel zeminini oluşturan Çanakkale Savaşları Yeni Zelanda'nın ulusal kimliğinin olgunlaşması sürecinde en önemli dönüm noktası olarak kabul edilmektedir. Resmi ulusal günleri "Waitangi Günü" olmakla birlikte, "Anzak Günü" de ulusal gün olarak kabul görmektedir. Yeni Zelanda’da 1700 vatandaşımız yaşamaktadır.

Yeni Zelanda ülke Bilgisi, Amerika Vizesi, Fransa Vizesi, İngiltere Vizesi, Hollanda Vizesi, Avusturya Vizesi, Dubai Vizesi, Belçika Vizesi, Bulgaristan Vizesi, Cezayir Vizesi, Çad vizesi, Çekya Vizesi, Çin Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Filistin Vizesi, Fransa Vizesi, Gana Vizesi, Hindistan Vizesi, Hollanda Vizesi, İngiltere Vizesi, İspanya Vizesi, İsrail Vizesi, İsveç Vize, İsviçre Vize, İtalya Vize, Macaristan Vizesi, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vizesi, Rusya Vizesi, Suudi Arabistan Vizesi, Yeni Zelanda Ülke bilgisi danışmanınız.