• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973

Yunanistan Ülke Bilgisi – Helen Cumhuriyetini keşif

ÜLKE KÜNYESİ

AdıHelen Cumhuriyeti
BaşkentAtina
CumhurbaşkanıKaterina Sakelaropulu
BaşbakanKiriakos Miçotakis
Resmi DillerYunanca
Yönetim ŞekliCumhuriyet
Yüzölçümü131.957 km²
Nüfus10.856.291 (2020)
Para BirimiEuro (€)
Zaman DilimiUTC+2
Telefon Kod+30
İnternet.gr

Yunanistan Ülke Bilgisi, Yunanistan gezi rehberi ve Yunanistan vize işlemleri ...

Yunanistan (Modern Yunanca: Ελλάδα, ya da resmî adıyla Helen Cumhuriyeti, eskiden Hellas (Yunanca: Modern Yunanca: Ελληνική Δημοκρατία Ellinikí Dimokratía), Balkanlar'da bir ülkedir. Yunanistan'ın nüfusu 2017 itibarıyla yaklaşık 10,768 milyon kişidir. Başkenti ve en büyük şehri Atina iken ikinci en kalabalık şehri Selanik'tir. Yunanistan ülkesi hakkında ve Yunanistan ülke bilgisi için Kolay Vize Danışmanımız ile iletişim kurabilirsiniz.

Avrupa, Asya ve Afrika kıtalarının kesişimin de konumlanan Yunanistan, Balkan Yarımadası'nın güney ucunda yer alır ve kuzeybatıda Arnavutluk, kuzeyde Kuzey Makedonya Cumhuriyeti ve Bulgaristan, kuzeydoğuda ise Türkiye ile sınır komşusudur. Dokuz coğrafi bölgeden oluşur: Ege Adaları, Epir, Girit, İyonya Adaları, Makedonya, Mora, Orta Yunanistan, Teselya ve Trakya. Anakaranın doğusunda Ege Denizi, batısında İyonya Denizi, güneyinde Girit Denizi ve Akdeniz yer alır. Yunanistan, 227 tanesinde yaşanılan çok sayıda adaya sahiptir ve 13.676 km uzunluğundaki kıyı şeridiyle bu alanda Akdeniz Havzası'nda birinci, dünyada ise on birinci sıradadır. Yüzde sekseni dağlık olan ülkenin en yüksek dağı 2.918 metrelik Olimpos Dağı'dır.

Yunanistan; yüksek gelirli bir ekonomi, yüksek yaşam kalitesi ve çok yüksek yaşam standardına sahip demokratik ve gelişmiş bir ülkedir. Birleşmiş Milletler'in bir kurucusu, Avrupa Birliği'nin bir üyesi ve 2001'den beri euro bölgesinin bir parçasıdır. Ayrıca aralarında Avrupa Konseyi, NATO, OECD, Dünya Ticaret Örgütü, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı ve Frankofon'un da bulunduğu pek çok uluslararası kuruluşa üyedir. Kültürel mirası, turizm sektörü, taşımacılık sektörü ve jeostratejik önemi nedeniyle bir orta güç olarak sınıflandırılmaktadır. Balkanlar'ın en büyük ekonomisi ve önemli bir bölgesel yatırımcısıdır.

Yunanistan vizesi; Yunanistan vizesine nasıl başvuru yapabileceğiniz, bizimle nasıl iletişime geçebileceğiniz hakkında bilgiler verilmektedir. Bu web sitesi iletişim sayfasından bize e-posta gönderebilir ya da danışmanımızı arayınız. Eğer yaşadığınız herhangi bir sorunu ya da düşüncenizi bizimle paylaşmak isterseniz bu web sitesinden e-posta atabilirsiniz.

Yunanistan gezilecek yerleri; Yunanistan denince ilk etapta aklınıza Atina, Selanik, Mykonos veya Santorini gelmesi çok normal. Nihayetinde ülkenin en popüler destinasyonları. Fakat Yunanistan’da aslında toplamda 3 bin farklı ada (bunlardan sadece 227 tanesinde yaşam var) olduğunu düşünsenize. Ne Mykonos’lar ne Santorini’ler çıkar bu topraklardan. Yunanistan tur bilgileri.

Yunanistan Türkiye ilişkileri; İki ülke Dışişleri Bakanlıkları arasında Müsteşar/Genel Sekreter düzeyinde düzenli siyasi istişareler gerçekleştirilmekte olup, son siyasi istişareler 12 Ocak 2018’de Ankara’da yapılmıştır. Ülkemiz ile Yunanistan arasında Ege Denizi’nde birbiriyle bağlantılı ve ülkemizin temel hak ve çıkarlarını doğrudan etkileyen bir dizi sorun bulunmaktadır.

Yunanistan Ülke Bilgisi, Amerika Vizesi, Fransa Vizesi, İngiltere Vizesi, Hollanda Vizesi, Avusturya Vizesi, Dubai Vizesi, Belçika Vizesi, Bulgaristan Vizesi, Cezayir Vizesi, Çad vizesi, Çek Vizesi, Çin Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Filistin Vizesi, Fransa Vizesi, Gana Vizesi, Hindistan Vizesi, Hollanda Vizesi, İngiltere Vizesi, İspanya Vizesi, İsrail Vizesi, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vize, Mısır Vize, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vize, Rusya Vize, Suudi Arabistan Vize, Yunanistan Ülke Bilgisi ve Vizesi danışmanınız.