• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Zambiya Ülke Bilgisi – Zambiya Kolay vize ile keşfet

ÜLKE KÜNYESİ

AdıZambiya Cumhuriyeti
BaşkentLusaka
BaşkanEdgar Chagwa Lungu
Başbakan
Resmi Dillerİngilizce
Yönetim ŞekliBaşkanlık Cumhuriyeti
Yüzölçümü752,618 km²
Nüfus17,35 milyon (2018)
Para BirimiZambiya Kwachası (ZMK)
Zaman DilimiUTC+2
Telefon Kod+260
İnternet.zm

Zambiya Ülke Bilgisi, Zambiya gezi rehberi, Zambiya vize işlemleri ...

Zambiya ülke bilgisi; Zambiya ya da resmi adıyla Zambiya Cumhuriyeti, Afrika kıtasının güney bölümünde denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Ülke Zambiya ismi ile bağımsızlığını kazanmadan önce Kuzey Rodezya adı ile 1924 yılına kadar Birleşik Krallık sömürgesi olmuş ve bu tarihten sonra da Birleşik Krallık'ın himayesi altına girmiştir. Ülkenin Angola, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Tanzanya, Malavi, Mozambik, Zimbabve, Namibya ve Botsvana'ya sınırı bulunmaktadır.

Ülkenin ismi Zambezi nehrinden oluşturulmuştur. Zambiya, 24 Ekim 1964 tarihinde Birleşik Krallık'tan bağımsızlığını kazanmıştır. Ülkenin başkenti Lusaka'dır. Ülkenin ismi Afrika kıtasının dördüncü büyük nehri olan ve çıkış noktası Zambiya olan ve ülkenin doğu kısımlarında geçen ve Zimbabve ile sınır bölgesini oluşturan Zambezi nehrinden esinlenerek konulmuştur. Ülke genelinde okula gitme zorunluluğu bulunmamaktadır. Nüfus genelinde okuma yazma bilmeme oranı özellikle kadınlar arasında yaygın bir durumdur.

Zambiya dünya genelinde önde gelen bakır ihracatı gerçekleştiren ülkelerden bir tanesi konumundadır. 2000 yılında yapılan yatırımlar ile bakır ihracı 550.000 tona kadar çıkmış bir konumdadır. Bu oran ile ihracat %80 artış bir konumda bulunmaktadır. 2004 yılından günümüze kadar Zambiya ekonomisi ortalama %5,2 büyüme göstermiştir. Tüm bu ekonomik verilere rağmen Zambiya dünya üzerinden en az gelişmiş ve en fakir ülkelerden biri olarak sayılmaktadır. 2003 verilerine göre nüfusun %64'ü günlük 1 Dolar'dan daha az bir kazanç ile yaşamını idame ettirmektedir.

Zambiya ülke bilgisi ve Zambiya vizesi; Zambiya’ya seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vizeye tabidir. Güney Afrika Cumhuriyeti üzerinden seyahat etmeyi öngören vatandaşlarımızın, Sarı Humma aşı sertifikalarını yanlarında bulundurmaları gerekmektedir. Seyahat öncesinde Seyahat Sağlığı Merkezleri’nce tavsiye edilen aşıların yaptırılmasında fayda vardır.

Zambiya ülke bilgisi ve Zambiya gezilecek yerler; Zambiya, eski adıyla Kuzey Rodezya, 1924 yılına kadar Birleşik Krallıklar’ın sömürgesinde yaşamış, denize kıyısı olmayan bir Afrika ülkesi. 1964 yılında bağımsızlığını ilan eden bu ülke, bugün bize doğanın koynunda doğal yaşamaya dair ders veriyor. Belgesellerde baktığınız hayatları ve toprakları görmek için Zambiya sizi bekliyor!

Zambiya ülke bilgisi ve Zambiya ilişkileri; Zambiya ile ikili ilişkilerimiz, özellikle Büyükelçiliklerimizin karşılıklı olarak faaliyete geçmesiyle hızlı bir gelişme sürecine girmiştir. Lusaka Büyükelçiliğimiz 2011 yılında açılmıştır. Büyükelçiliğimiz Malavi ve merkezi Lusaka’da bulunan Doğu ve Güney Afrika Ortak Pazarına da akreditedir. Ankara'daki Zambiya Büyükelçiliği 2013’te açılmıştır.

Zambiya Ülke Bilgisi, Bahreyn vizesi, Benin Vizesi, Birleşik Arap Emirlikleri Vizesi, Cibuti Vizesi, Etiyopya Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi,Gabon Vizesi, Gine-Bissau Vizesi, Kamboçya Vizesi, Lesotho Vizesi, Ruanda Vizesi, Tanzanya Vizesi, Uganda Vizesi, Umman Vizesi, Zambiya Vizesi, Zimbabve Vizesi, Bahreyn vize, Online vize hizmetleri, Tüm ülke vizeleri, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vizesi, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vize, Suudi Arabistan Vizesi, Zambiya Ülke Bilgisi  danışmanınız.