Zambiya Ülke Bilgisi – Zambiya Kolayvize.org ile keşfet

Zambiya Ülke Bilgisi

Zambiya ülke bilgisi; Zambiya ya da resmi adıyla Zambiya Cumhuriyeti, Afrika kıtasının güney bölümünde denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Ülke Zambiya ismi ile bağımsızlığını kazanmadan önce Kuzey Rodezya adı ile 1924 yılına kadar Birleşik Krallık sömürgesi olmuş ve bu tarihten sonra da Birleşik Krallık'ın himayesi altına girmiştir. Ülkenin Angola, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Tanzanya, Malavi, Mozambik, Zimbabve, Namibya ve Botsvana'ya sınırı bulunmaktadır. Ülkenin ismi Zambezi nehrinden oluşturulmuştur. Zambiya, 24 Ekim 1964 tarihinde Birleşik Krallık'tan bağımsızlığını kazanmıştır. Ülkenin başkenti Lusaka'dır. Ülkenin ismi Afrika kıtasının dördüncü büyük nehri olan ve çıkış noktası Zambiya olan ve ülkenin doğu kısımlarında geçen ve Zimbabve ile sınır bölgesini oluşturan Zambezi nehrinden esinlenerek konulmuştur. Ülke genelinde okula gitme zorunluluğu bulunmamaktadır. Nüfus genelinde okuma yazma bilmeme oranı özellikle kadınlar arasında yaygın bir durumdur.

Zambiya ülke bilgisi ve Zambiya vizesi; Zambiya’ya seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vizeye tabidir. Güney Afrika Cumhuriyeti üzerinden seyahat etmeyi öngören vatandaşlarımızın, Sarı Humma aşı sertifikalarını yanlarında bulundurmaları gerekmektedir. Seyahat öncesinde Seyahat Sağlığı Merkezleri’nce tavsiye edilen aşıların yaptırılmasında fayda vardır. 0533 303 7973

Zambiya ülke bilgisi ve Zambiya gezilecek yerleri; Zambiya, eski adıyla Kuzey Rodezya, 1924 yılına kadar Birleşik Krallıklar’ın sömürgesinde yaşamış, denize kıyısı olmayan bir Afrika ülkesi. 1964 yılında bağımsızlığını ilan eden bu ülke, bugün bize doğanın koynunda doğal yaşamaya dair ders veriyor. Belgesellerde baktığınız hayatları ve toprakları görmek için Zambiya sizi bekliyor!

Zambiya ülke bilgisi ve ekonomisi; Serbest rekabete dayalı liberal ekonomik modelin uygulandığı bir ülkedir. Ülkenin ana gelir kaynağı bakır ihracatıdır. Sınırlı yerli sanayi üretimi vardır. Tarım alanları geniştir. Gıda üretimi olarak kendine yeterlidir. Parası dalgalanmaya açıktır. 2015 yılsonu itibariyle, 28 milyar ABD Doları civarında GMH vardır ve kişi başına düşen milli gelir 1800 ABD Dolar’dır.

Zambiya ülke bilgisi ve Zambiya ilişkileri; Zambiya ile ikili ilişkilerimiz, özellikle Büyükelçiliklerimizin karşılıklı olarak faaliyete geçmesiyle hızlı bir gelişme sürecine girmiştir. Lusaka Büyükelçiliğimiz 2011 yılında açılmıştır. Büyükelçiliğimiz Malavi ve merkezi Lusaka’da bulunan Doğu ve Güney Afrika Ortak Pazarına (COMESA) da akreditedir. Ankara'daki Zambiya Büyükelçiliği 2013’te açılmıştır.

Zambiya ve Zambiya uçak bileti; Zambiya’ya ne yazık ki direkt uçuş bulunmuyor. Ülkeye tek aktarmayla gitme seçeneğiniz bulunduğu gibi iki aktarma yaparak da gitmeniz mümkün. İstanbul’dan Dubai’ye, oradan da Zambiya’nın başkenti Lusaka’ya ulaşabilirsiniz. Dubai üzerinden yapacağınız tek aktarmalı uçuşla 11 saat 45 dakika sonra Lusaka’dasınız. Zambiya ekonomik uçak bileti için arayınız.

Zambiya ülke bilgisi ve Zambiya otel bilgisi; Lusaka’da lüks oteller bulabileceğiniz gibi orta sınıf oteller ve daha uygun bütçeli konuk evleri de bulmanız mümkün. Özellikle şehrin kalbinin attığı Kahire Caddesi’nde bulunan oteller, şehrin diğer lokasyonlarındaki konaklama seçeneklerine göre daha pahalı. Lusaka’da iyi hizmet veren ve konakladığınıza pişman olmayacağınız seçenekler; Cresta Golfview...


Zambiya Vizesi, Zambiya ülke hakkında, Zambiya ticari vizesi, Zambiya bayrağı, Zambiya ekonomisi, Zambiya başkenti, Zambiya - Türkiye ilişkileri, Zambiya uçak bileti, Zambiya otel konaklaması, Zambiya ulaşım, Zambiya nasıl gidilir, Zambiya idari yapı, Zambiya komşuları, Zambiya gece hayatı, Zambiya nüfus yapısı, Zambiya yönetim şekli, Zambiya etnik gruplar, Zambiya Ankara Büyükelçiliği, Zambiya İstanbul Başkonsolosluğu adres bilgileri, Zambiya hakkında bütün bilgilere bu siteden ulaşabilirsiniz. Zambiya Turizm ve gezilecek yerler. Bu sitemizde bulunmayan bilgiler için vize@kolayvize.org adresine mail atarak bilgi isteyebilirsiniz

 

Hemen ARA