Zimbabve Ülke Bilgisi – Zimbabve Kolayvize.org ile keşfet!

Zimbabve Ülke Bilgisi

Zimbabve ülke bilgisi; Zimbabve ya da resmî adıyla Zimbabve Cumhuriyeti, Afrika kıtasının güneyinde, denize kıyısı olmayan bir kara ülkesi. Eski adı Güney Rodezya olan ülkenin sınır komşularını (kuzeyden saat yönünde ilerlendiğinde) Zambiya, Mozambik, Güney Afrika Cumhuriyeti ve Botsvana oluşturmaktadır. Ülkenin Namibya ile olası 100 m uzunluğundaki sınırı tartışmalıdır. Ülkenin başkenti Harare'dir. Shona dilinde kullanılan dzimba-dza-mabwe (Türkçe:Taş evler) günümüzde Büyük Zimbabve olarak adlandırılan ve ülke içerisinde bulunan güney Afrika bölgesinin en büyük tarihi eser kalıntılarına rastlanan sömürge dönemi öncesi taş yapıtların bulunduğu bölgenin antik başkentinin isminden esinlenerek oluşmuştur. Yüzölçümü 390.757 km²'dir.

Zimbabve ülke bilgisi ve vizesi; Karşılıklı olarak her kategorideki pasaport hamilleri için vize yükümlülüğü bulunması nedeniyle Zimbabve’ye gitmeden önce vize alınması gerekmektedir. Vize başvurusu internet üzerinden yapılabilmektedir. Öte yandan, Zimbabve 2016 Mart ayında, aralarında ülkemizin de bulunduğu 37 ülke vatandaşına sınırda 30 ABD Doları karşılığında vize verilecektir.

Zimbabve ülke bilgisi ve gezilecek yerleri; Ülkede gezilecek birçok güzel yer mevcuttur. Özellikle başkent birçok güzide mekâna sahiptir. Greenwood Park ve Harare Bahçeleri, farklı botanik bitkilerin ve hayvan türlerinin olduğu güzel bir yerdir ve mutlaka ziyaret edilmelidir. Mukuwisi Woodlands hayvanat bahçesi, Ulusal botanik bahçeleri ve Victoria Şelalesi gezilecek yerler arasındadır.

Zimbabve ülke bilgisi ve ekonomisi; Ekonomisi devam eden siyasi belirsizliğe rağmen 1998-2008 yılları arasında ortalama % 10 büyümüş, 2009-2012 yılları arasında ortalama % 7,5 büyüyen ekonomi, 2013-2014 yılları arasında düşüş göstererek % 4 büyüme göstermiş, 2015 yılında % 1,4 büyümüştür. Altyapı, enerji, tarım, turizm, sağlık, giyim ve tekstil alanlarında yatırım imkanları mevcuttur. 

Zimbabve ülke bilgisi ve Zimbabve ilişkileri; Afrika’ya açılım politikamız ve ikili ilişkilerin geliştirilmesi hedefi çerçevesinde 10 Şubat 2011 tarihinde tekemmül eden 2011/1413 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı uyarınca, Zimbabve’nin başkenti Harare’de mukim bir Büyükelçilik açılması kararlaştırılmış ve bu çerçevede Harare Büyükelçiliğimiz 30 Nisan 2011 tarihinde faaliyete geçmiştir.

Zimbabve ve Zimbabve uçak bileti; Zimbabve’ya ne yazık ki direkt uçuş bulunmuyor. Ülkeye tek aktarmayla gitme seçeneğiniz bulunduğu gibi iki aktarma yaparak da gitmeniz mümkün. Türkiye’den Zimbabve’ye direkt uçuş bulunmamaktadır. Bu ülkeyi ziyaret etmek isteyenlerin, Güney Afrika üzerinden aktarma yapması gerekmektedir. Zimbabve uçak bileti için iletişim kurunuz.

Zimbabve ülke bilgisi ve otel bilgisi; Zimbabve, konaklama tesislerini karşılaştırın. Zimbabwe, hakkında en fazla yorum yapılan Victoria Falls Town, Matobo Nat.Park, Harare ve Hwange National Park. Zimbabwe, günübirlik gidilecek popüler yerler: Sunset Zambezi River Cruise with Transport from Victoria Falls, Bungee Jump from Victoria Falls Bridge ve Great-Zimbabwe National Monument.


Zimbabve Vizesi, Zimbabve ülke hakkında, Zimbabve ticari vizesi, Zimbabve bayrağı, Zimbabve ekonomisi, Zimbabve başkenti, Zimbabve - Türkiye ilişkileri, Zimbabve uçak bileti, Zimbabve otel konaklaması, Zimbabve ulaşım, Zimbabve nasıl gidilir, Zimbabve idari yapı, Zimbabve komşuları, Zimbabve gece hayatı, Zimbabve nüfus yapısı, Zimbabve yönetim şekli, Zimbabve’de etnik gruplar, Zimbabve Ankara Büyükelçiliği, Zimbabve İstanbul Başkonsolosluğu adres bilgileri, Zimbabve hakkında bütün bilgilere bu siteden ulaşabilirsiniz. Zimbabve Turizm ve gezilecek yerler. Bu sitemizde bulunmayan bilgiler için vize@kolayvize.org adresine mail atarak bilgi isteyebilirsiniz.
Hemen ARA