• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Zimbabve Ülke Bilgisi – Görkemli Victoria Şelalesi !

ÜLKE KÜNYESİ

AdıZimbabve Cumhuriyeti
BaşkentHarare
Devlet BaşkanıEmmerson Mnangagwa
1. Başkan YardımcısıConstantino Chiwenga
Resmi Dilİngilizce, Shonaca
Yönetim ŞekliCumhuriyet
Yüzölçümü390,757 km²
Nüfus16,53 milyon (2017)
Para BirimiUSD, Euro
Zaman DilimiUTC +2
Telefon Kodu+263
İnternet.zw

Zimbabve Ülke Bilgisi, Zimbabve gezi rehberi ve Zimbabve Vize işlemleri

Zimbabve ya da resmî adıyla Zimbabve Cumhuriyeti, Afrika kıtasının güneyinde, denize kıyısı olmayan bir kara ülkesi. Eski adı Güney Rodezya olan ülkenin sınır komşularını (kuzeyden saat yönünde ilerlendiğinde) Zambiya, Mozambik, Güney Afrika Cumhuriyeti ve Botsvana oluşturmaktadır. Ülkenin Namibya ile olası 100 m uzunluğundaki sınırı tartışmalıdır. Ülkenin başkenti Harare'dir. Shona dilinde kullanılan dzimba-dza-mabwe (Türkçe:Taş evler) günümüzde Büyük Zimbabve olarak adlandırılan ve ülke içerisinde bulunan güney Afrika bölgesinin en büyük tarihi eser kalıntılarına rastlanan sömürge dönemi öncesi taş yapıtların bulunduğu bölgenin antik başkentinin isminden esinlenerek oluşmuştur.

Ülkenin kara ülkesi olması nedeniyle denize kıyısı yoktur. Ülkenin toplamda sahip olduğu 3,066 km sınırın 813 km'si Botsvana, 1,231 km'si Mozambik, 225 km'si Güney Afrika Cumhuriyeti ve 797 km'si Zambiya devleti ile oluşmaktadır. Ayrıca Namibya'nın da içerisinde olduğu, dünya üzerinde tek dörtgen sınır bölgesinde Zimbabve'nin bu ülke ile bağlantısını sağlayan 100 m'lik sınır çizgisi tartışmalıdır. Söz konusu sınıra bağlantısı olan Botsvana, Zambiya, Zimbabve ve Namibya ülkelerinin sınır anlaşmaları ile sınırlarına karşılıklı olarak resmiyet kazandırmadıkları için kabul görmeyen bir sınır noktası konumunda olan bu bölge belirsizliğini korumaktadır. Ülkenin Zambiya ile olan kuzey sınırını Zambezi Nehri belirlemektedir. Ülkenin toplam yüz ölçümü olan 390.757 km²'sinin 3910 km²'sini sulak alanlar oluşturmaktadır. Ülkenin doğu kesiminde Mutare şehrinin kuzeyinde, Mozambik sınırına yakın bir konumda bulunan Nyangani dağı 2592 m ile ülkenin en yüksek noktası konumundadır.

Zimbabve ülke bilgisi ve vizesi; Karşılıklı olarak her kategorideki pasaport hamilleri için vize yükümlülüğü bulunması nedeniyle Zimbabve’ye gitmeden önce vize alınması gerekmektedir. Vize başvurusu internet üzerinden yapılabilmektedir. Öte yandan, Zimbabve 2016 Mart ayında, aralarında ülkemizin de bulunduğu 37 ülke vatandaşına sınırda 30 ABD Doları karşılığında vize verilecektir.

Zimbabve ülke bilgisi ve gezilecek yerleri; Ülkede gezilecek birçok güzel yer mevcuttur. Özellikle başkent birçok güzide mekâna sahiptir. Greenwood Park ve Harare Bahçeleri, farklı botanik bitkilerin ve hayvan türlerinin olduğu güzel bir yerdir ve mutlaka ziyaret edilmelidir. Mukuwisi Woodlands hayvanat bahçesi, Ulusal botanik bahçeleri ve Victoria Şelalesi gezilecek yerler arasındadır.

Afrika’ya açılım politikamız ve ikili ilişkilerin geliştirilmesi hedefi çerçevesinde 10 Şubat 2011 tarihinde tekemmül eden 2011/1413 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı uyarınca, Zimbabve’nin başkenti Harare’de bir Büyükelçilik açılması kararlaştırılmış ve bu çerçevede Harare Büyükelçiliğimiz 30 Nisan 2011 tarihinde faaliyete geçmiştir. Zimbabve vize işlemleri yardım isteyiniz.

Zimbabve ülke Bilgisi, Zimbabve ülkesi vize işlemleri, Amerika Vizesi, Fransa Vizesi, İngiltere Vizesi, Hollanda Vizesi, Avusturya Vizesi, Dubai Vizesi, Belçika Vizesi, Bulgaristan Vizesi, Cezayir Vizesi, Çad vizesi, Çekya Vizesi, Çin Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Filistin Vizesi, Fransa Vizesi, Gana Vizesi, Hindistan Vizesi, Hollanda Vizesi, İngiltere Vizesi, İspanya Vizesi, İsrail Vizesi, İsveç Vize, İsviçre Vize, İtalya Vize, Macaristan Vizesi, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vizesi, Rusya Vizesi, Suudi Arabistan Vizesi, Zimbabve Ülke bilgisi danışmanınız.