• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Almanya Vizesi – Almanya vizeleri hakkında bilgiler

Almanya Ticari Vize

Almanya ticari vizesi ülkeye ticari, fuar ziyaretleri ve mesleki gerekliliği şirketi tarafından davet edilmiş bir iş organizasyonuna (kongre, fuar, eğitim, proje, seminer vb.) katkı sağlamak için Almanya'ya seyahat edecek kişilerin başvurması gereken vize türüdür. Almanya ticari vizesi Schengen kategorisinde değerlendirilmektedir ve başvuru sahibine ilgili ülkede en fazla 90 gün kalma hakkı verir. Daha uzun süreli bir kalış hakkı için Almanya ulusal vize türleri kategorisindedir.

Almanya Çalışma Vizesi

Almanya’da çalışma iznine sahip olabilmek için oturum izni edinmeniz bunun için de doksan günden az kalışlarınız için Schengen, daha uzun kalışlarınız için ise ulusal vize almanız gerekmektedir. Almanya’nın nitelikli iş gücünü arttırmak için verdiği bu çalışma izni ülkenin istihdam ihtiyacına göre şekil değiştirmektedir. En çok bilişim teknolojileri ve mühendislik alanında nitelikli eleman sıkıntısı yaşayan Almanya, diğer meslek grupları için de daha çok işverenin talebine ve  çalışanın niteliklerine göre ölçüm yapmaktadır.

Almanya Turist Vizesi

Almanya Turistik vizesi, Almanya'ya gezi, eğlence ve tatil gibi sebeplerle seyahat etmek isteyen kişilerin başvurması gereken “kısa süreli” vize tipidir. Almanya Devleti Schengen Anlaşması’na taraf olduğu için Almanya Turistik vizesi Almanya Schengen vizesi olarak da anılmaktadır. Almanya Turist vizesi sahibi olan kişiler ülkede 90 gün konaklama hakkına sahip olmaktadır. Detaylı bilgiler sayfamızda bulabilirsiniz. Diğer Almanya vizesi sorularınız için arayınız.

Almanya Ulusal Vize

Almanya’da kesintisiz olarak 90 günden fazla konaklamak isteyen kişilere (öğrenci, aile birleşimi, çalışma amaçlı) ikamet için verilen vize tipidir. Almanya Ulusal Vizesi (D) başvuruları, Almanya Konsolosluğu ve Almanya Büyükelçiliği şahsi başvuru yapılarak alınabilir. Almanya Aile Birleşimi Vizesi, Almanya Çalışma Vizesi, Almanya Erasmus Vizesi bu kategoride yer almaktadırlar. Almanya vize çeşitleri ve detayları için Kolay Vize danışmanımız ile iletişim kurunuz. Almanya’ya seyahat etmek isteyen, amacına göre vize türlerine başvurmalıdır.

Almanya vize işlemleri; Kısa süreli seyahatler, uzun süreli seyahat vizeleri ...

Almanya'ya seyahat edebilmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile AB üyesi olmayan ülke vatandaşlarının Almanya vizesi almaları gerekmektedir. Alacağınız vizenin türü, Almanya'da kalacağınız süre ile doğru orantılıdır. Almanya'ya kısa süreli olarak mı, örneğin turist olarak mı gitmek istiyorsunuz? Ya da eğitim almak gibi daha uzun süreli bir seyahat mi yapacaksınız ?

Schengen Vizesi, Schengen bölgesi dahilinde 90 güne kadar seyahat etme hakkını tanımaktadır. Vize uygulamalarıyla ilgili yetkilerin belirlendiği yönetmeliğe göre, vizenizi seyahat edeceğiniz veya seyahatinizin önemli bir bölümünü geçireceğiniz ülke temsilciliğinden temin etmeniz gerekmektedir. Farklı Schengen ülkelerine seyahat etmeyi planlıyorsanız, vize almak için en uzun konaklama yapacağınız ülkenin temsilciliğine veya danışmanımıza başvurmalısınız.

Almanya vizesi başvuruları sırasında daha konforlu bir ortam ve ayrıcalıklı bir hizmeti tercih eden başvuru sahipleri iDATA ofislerinde VIP hizmetimizden faydalanabilirsiniz. Sizler için özel hazırlanmış ofisler de başvuru süreciniz en hızlı şekilde yürütülmesi sağlanacaktır.

Kısa süreli Vizeler (Schengen Vizesi - en fazla 90 güne kadar, örneğin Turistik yahut İş Seyahati vizesi)

180 günlük zaman diliminde 90 günü geçmeyecek kısa süreli seyahatler için gerekli vize türüdür. 180 günlük zaman diliminde 90 günü geçmeyecek şekilde Almanya´da veya Schengen Bölgesinde kalmak istiyorsanız bir Schengen Vizesine (C Tipi Vize) ihtiyacınız olacaktır. Hedef ülkeniz Almanya ise, dış temsilcilikler olarak bizler sizin için yetkiliyiz. Vize başvurumu nereden yapmalıyım? Schengen Ülkeleri hangileridir? Kimler Schengen vizesi almalıdır? Sorularınız için Sıkça Sorular Sorular (SSS) bakabilirsiniz.

Uzun süreli vizeler (90 günden daha uzun süreli, örneğin: Eğitim, Çalışma yahut Aile Birleşimi)

90 günden/6 aydan fazla sürecek konaklama/ikamet için gerekli vize türüdür. Ulusal Vize belli bir seyahat amacına yönelik uzun süreli kalışlar için gerekli olan vize türüdür. Genelde 90 günlük, bazı durumlarda ise 1 yıllık bir süre için verilir. Almanya’ya giriş yapılmasının ardından oturum izni (yasal ikamet statüsü) alınması gerekmektedir.

Başvurunuzu aşağıdaki üç aşamada hazırlayınız:

1. Almanya Vizesi başvuru formu doldurulması gerekmektedir. Başvuru formları 2 tiptir; Elektronik vize başvuru formu ve alternatif vize başvuru formunun çıktısını alıp, elle doldurulur. Başvuru formları ücretsizdir. Formlara ek olarak acentamız aracılığı ile başvuru yapılacak ise yetkilendirme formunu da imzalamanız gerekmektedir.

2. Başvuru formuna ilave edilecek evrakları hazırlayınız. Eksik evrak başvurunuzun red edilmesine neden olabilir. Seyahat amacınıza göre hazırlanması gereken evrakları eksiksiz olarak teslim etmeniz gerekir.

3. Vize başvurusunda bulunmak Kolay Vize Danışmanımıza evrakları teslim etmeniz ve Randevu alınması ile başlar. Başvuruyu zamanında gerçekleştirmeniz tavsiye edilir. Mevcut düzenlemeler gereği, vize başvurularının 15 gün içerisinde sonuçlanması gerekmektedir. Bu nedenle Schengen Vizesi için en geç seyahatinizden 15 gün önce başvurmalısınız. Schengen Vizesi başvurunuzu en erken seyahatinizden üç ay önce gerçekleştirebilirsiniz.

Almanya Vizesi Başvurusu

Almanya vizesi başvurusunda bulunmak üzere Almanya’nın dış temsilciliğindeki veya Danışmanlarımıza randevu alınıp alınmadığı konusunda takip ediniz. Eğer şahsen gelmeniz gerekiyor iseniz randevunuza zamanında geliniz. Görüşmede tüm başvuru evrakları eksiksiz teslim edilir, vize işlem ücreti ödenir ve seyahatinizle ilgili soruları cevaplandırmanız istenir. Ayrıca fotoğrafınız ile –gerekli olduğu takdire – parmak izi kayıtlarınız alınır. Almanya temsilciliklerinde bölge ayrımı yoktur. Son 59 ay içinde Almanya Schengen vizesi başvurusu sırasında parmak izi vermiş olan başvuru sahipleri, şahsen başvuru zorunluluğundan muaftır.

Almanya vize Başvurusu Değerlendirme Süreci

Almanya’nın dış temsilciliği başvurunuzu inceler ve ilgili kararları verir. Bu bağlamda öncelikle başvurunuzun yasal koşulları yerine getirip getirmediği denetlenir. Vize başvuru değerlendirme süresi esas itibariyle 15 güne kadar sürebilir. Yasal olarak tanınan başvuru değerlendirme süreci devam ederken, vize başvurunuzun hangi aşamada olduğuna dair soruların cevaplandırılamayacağını anlayışla karşılamanızı rica ederiz. Ayrıca başvuru işlem süreci hakkında yalnızca başvuru sahiplerine, onların yasal temsilcilerine veya başvuru sahipleri tarafından yazılı vekaletnameyle yetkilendirilmiş kişilere bilgi verilmektedir.

Vize başvurum reddedildi. – Ne yapabilirim?

Vize başvurunuz reddedildiği takdirde, bunun çeşitli sebepleri olabilir. Ret sebeplerini, tarafınıza gönderilen cevap yazısında bulabilirsiniz.Vize başvurunuzu eksiksiz, seyahat amacınız hakkında net olan ve denetlenebilir belgeler ibraz etmek suretiyle her zaman yenileyebilirsiniz. Ret karar sonrasında bilgi notunda yapılacaklar yer almaktadır. Almanya İstanbul Başkonsolosluğu verilen ret kararın Türkçe örneği.

Vize sahipleri için notlar!

Alınan Almanya vizesi etiketinde isminiz, pasaport numaranız ve fotoğrafınız yer almaktadır. Ayrıca vizenin geçerlilik süresi belirtilmiştir. Bu süre, seyahatinizin gerçekleşeceği zamanı kapsamaktadır. Almanya’da kalacağınız günlerin sayısı da vizede kayıtlıdır. Bu sayı, vize geçerlilik süresi boyunca Schengen Bölgesi’nde azami kaç gün kalabileceğinizi gösterir. Almanya Temsilciliği seyahatinizde esneklik sağlamayı hedeflemektedir: Gerekli durumlarda seyahatinizde kısa vadeli değişiklikler yapabilmeniz için, vizenizin geçerlilik süresini kalacağınız gün sayısına 15 gün ekleyerek belirlemekteyiz.

Vizeye sahip olmak seyahat eden kişiye koşulsuz şartsız Almanya´ya giriş hakkı tanımamaktadır. Bu konuda nihai kararı Schengen Bölgesi’ne girişte hudut kontrol makamları vermektedir. Sınır güvenlik görevlileri girişte pasaportunuz ve geçerli vizeyle birlikte, maddi durumunuz, seyahat süresi ve seyahat amacınız ile sağlık sigortanıza dair belgeleri talep edebilmektedir. Dolayısıyla vize başvurusunda ibraz ettiğiniz evrakların bir kısmını (Almanya’ya davetiye, otel rezervasyonu, seyahat sağlık sigortası poliçesi) seyahatinizde yanınızda bulundurunuz.

Yolculuk nereye olursa olsun, dönüş sevdiklerinize olsun. Kendinize dikkat ediniz. İyi yolculuklar

Almanya Vizesi, Almanya ticaret vizesi, Almanya Turistik vizesi, Amerika Vizesi, Fransa Vizesi, İngiltere Vizesi, Hollanda Vizesi, Avusturya Vizesi, Dubai Vizesi, Belçika Vizesi, Bulgaristan Vizesi, Cezayir Vizesi, Çad vizesi, Çek Vizesi, Çin Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Filistin Vizesi, Fransa Vizesi, Gana Vizesi, Hindistan Vizesi, Hollanda Vizesi, İngiltere Vizesi, İspanya Vizesi, İsrail Vizesi, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vizesi, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vize, Rusya Vizesi, Suudi Arabistan Vizesi, Almanya Vize danışmanınız.